8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında “Kadın Sporcular ve Sponsorsuzluk: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı etkinliğimizi Zoom üzerinden gerçekleştirdik.

FemSport kurucusu İrem Sarıkulak’ın moderatörlüğü üstlendiği etkinlikte Esin Handal, Hilal Zeyneb Saraç, Aybüke Aykul ve Meryem Gündoğdu sponsor bulmada yaşadıkları zorlukları paylaştı.

Futbolcular Ekipmanlarını Kendi Karşılıyor

İlk sözü alan futbol oyuncusu Aybüke Aykul cinsiyet eşitsizliğinin en yüksek olduğu branş olan futbolda erkek futbolcuların aldıkları yüksek ücretlerin yanına yaklaşamadıklarını, aldıkları asgari ücretle geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını vurguladı. Kadın futboluna ilginin giderek arttığını da belirten Aykul fakat hala krampon, dizlik gibi ekipmanları kendi ceplerinden ödediklerini dile getirirken ek iş yapmak zorunda kaldıklarını da sözlerine ekledi.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun 1. Lig takımlarına ödenek sağladığını söyleyen Aybüke Aykul diğer liglerdeki takımların deplasman masraflarını kendi ceplerinden ödemek durumunda olduklarını belirtti.

Maçların yayın akışındaki düzensizlikten de bahseden milli futbolcu, maçları yayınlayan tek bir kanal olmadığını, kulüplerin kendi imkanlarıyla maçları yayınlayabildiklerini aktardı.

Bireysel olarak sponsor arayışına girip girmediği sorusuna ise Aybüke Aykul, bireysel olarak sponsor anlaşmaları yapamadıklarını, sponsorluk anlaşmalarının kulüp ile yapıldığını ve futbolcuların bu anlaşmalardan bir kazanç elde edemediğini belirtti.

Federasyondaki Malzemeler Erkekler İçin

Etkinlikte ikinci olarak deneyim paylaşımı yapan Türkiye’nin ilk kadın kar leoparı Esin Handal‘dı. Esin Handal dağcılığın farklı doğa koşullarında yapılan bir spor olmasından dolayı oldukça pahalı bir branş olduğunun altını çizdi.

Bir tırmanış için gerekli olan tüm malzemeleri, uçak ve konaklama masraflarını kendisinin karşıladığını söyleyen Handal, bunun için postacılık olmak üzere farklı iş kollarında çalıştığını, federasyonda bulunan ekipmanların ise hepsinin erkekler için olduğunu, kadınlara uygun malzemelerin bulunmadığını belirtti.

Handal bir dağcı olarak sponsor bulmadaki en büyük handikaplarının ise yayınlanmayan bir spor olması olduğunu söyledi. Tırmanış anını yayınlayamadıklarından dolayı sponsorlar markalarını iyi gösteremeyeceklerini düşündükleri için sponsor olmak istemediklerini de Handal sözlerine ekledi.

Esin Handal cinsiyetinden dolayı da ayrımcılığa uğradığını dile getirdi. Markalara sponsor olarak başvurduğunda ‘kadın olarak ne işin var dağlarda’ tepkisini aldığını belirtti.

Handal’ın vurguladığı en önemli noktalardan bir tanesi de kendisini reddeden Türkiyeli bir firmanın Fransız dağcılık takımına sponsor olmaya başlamasıydı.

Psikolojik Baskı

Kadın Sporcular ve Sponsorsuzluk etkinliğinde açık su yüzücüsü ve Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı rekor sahibi Hilal Zeyneb Saraç da deneyimlerini aktardı.

Hilal Zeyneb Saraç yarışlar için gerekli olan tüm malzemeleri kendisinin karşıladığını belirtti. Mayoların klorda aşındığını söyleyen Saraç iki yılda bir mayo yenilemek zorunda olduğunu dile getirdi.

Yarış başvuru ücretlerinden ekipmanlara kadar pek çok şeyin döviz ile olduğunu söyleyen Saraç, tüm bunları ailesinin desteği ile karşılayabildiğini ve bunun kendisinde büyük bir psikolojik baskı oluşturduğunu belirtti.

Hilal Zeyneb Saraç maddi desteğin olmamasından dolayı OceanMan gibi önemli bir yarışı kaçırdığını ve o yarışta 1. olan yüzücü ile kendi derecesi arasında çok az bir fark olduğunu dile getirdi. Milli yüzücü o yarışı kaçırmasının, madalyanın da kaçması anlama geldiğini söyledi.

Yaklaşık bir ay önce bir firmada işe başlayan Saraç, antrenman programında aksaklıklar yaşadığını söyledi.

Büyük Başarılar Elde Edilse Dahi Sponsor Yok

Uzun mesafe koşucusu Meryem Gündoğdu çok büyük başarılar elde etseler dahi sponsor bulamadıklarını belirtti. Yarışlarda pek çok başarı elde etmiş olan Gündoğdu markaların kendisine sponsorluk vermediğini dile getirdi.

Kadın Kürsüsü Paylaşılmıyor

Hilal Zeyneb Saraç, kendisine giydiği kıyafetlerden dolayı bir ayrımcılığa uğrayıp uğramadığı sorulması üzerine bir yarışta erkek kürsüsü fotoğrafının medyada paylaşıldığını, kadın kürsüsünün ise kadınların giydiği mayolardan dolayı paylaşılmadığını belirtti.

Saraç bazı devlet büyüklerinin şort giydikleri için kadınlarla fotoğraf çekilmek istemediğini de sözlerine ekledi.

Çözüm Önerileri

Etkinlikte konuşulan ortak konulardan bir tanesi sponsor desteğinin olmamasının yalnızca sporcunun değil ülke sporunun da bir kaybı olmasıydı. Sporcuların maddi yetersizlikten dolayı kaçırdıkları fırsatlar ülke sporuna da büyük bir darbe vuruyor.

Ayrıca yine erkek sporcuların sponsor bulabildikleri fakat kadın sporcuların sponsor bulmakta çok daha büyük zorluklar yaşadığı da sporcuların vurguladığı noktalar arasındaydı.

Esin Handal sponsorların ülke sporuna destek sunma ve sponsor olarak vergi indiriminden yararlanma fırsatından da faydalanabileceklerinin altını çizdi.

Hilal Zeyneb Saraç ise medyaya çok büyük görev düştüğünü belirterek ülkece spora bakışın değişmesi gerektiğini söyledi.

Tüm bunların yanı sıra Kadın Sporcular ve Sponsorsuzluk etkinliğinde kitle fonlaması da gerekli olan ücretlerin toplanabilmesi için başvurulabilecek bir yöntem olarak önerildi.

Sosyal Medya Oldukça Önemli

Medya bir sporun popülaritesini arttırabilmek için oldukça önemli. Aybüke Aykul futbolda yaşadıkları destek sorunun aşılabilmesi için maçların düzenli olarak yayınlanması gerektiğini vurguladı.

Medyanın yanı sıra sosyal medya hesapları da günümüzde sponsor desteklerinin bulunabilmesi için çok etkili bir araç haline geldi. Esin Handal da sponsorların artık başarıdan ziyade sosyal medyada ne kadar takipçi olduğuyla ilgilendiğinin altını çizdi.

Hilal Zeynep Saraç da yine sosyal medyanın sponsor bulmadaki önemini aktarırken sosyal medya hesabını daha etkili kullanabilmek için iyi bir fotoğraf makinası dahi aldığını belirtti. Saraç daha önceki sponsorluk başvurusunu reddeden bir firmanın sosyal medyada takipçisinin artmasıyla kendisine sponsor olmaya başladığını da söyledi.

Fakat sporcular yalnızca kariyerlerine odaklanmadıklarını, sosyal medya hesaplarını etkili kullanma ve sürekli olarak sponsor arayışı içinde olmalarının başarılarına ket vurduğunu da aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Barbara Hernandez İki Okyanus Arasında Yüzen İlk Sporcu Oldu

Şilili yüzücü Barbara Hernandez Cabo de Hornos’ta Pasifik ve Atlantik Okyanusları arasında…

Mehlika Öztürk’ten Bronz Madalya

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen Güreş Bireysel Dünya Kupası’nda 57 kiloda Mehlika Öztürk…

Sümeyye Kentli Bronz Madalya Kazandı

Rusya’nın Başkenti Moskova’da gerçekleştirilen Avrupa Halter Şampiyonası’nda Sümeyye Kentli silkme müsabakasında bronz…

Artistik Cimnastik Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye Milli Takımı 4. Oldu

Mersin’de gerçekleştirilen Artistik Cimnastik Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye takımı 4. oldu. Dilara Yurtdaş,…