2023 CEV EuroVolley finalinde Sırbistan’ı 5 sette yenmeyi başaran A Milli Voleybol Takımı, tarihindeki ilk Avrupa Şampiyonası kupasını kazandı.

2023 Avrupa Voleybol Şampiyonası finali Türkiye-Sırbistan karşılaşmasına ev sahipliği etti. Son Milletler Ligi şampiyonu olarak turnuvaya gelen Türkiye, Avrupa Şampiyonası’nda da kupayı alabilmek için sahaya çıktı.

Final maçının ilk setinde iki ülke de üst üste sayılar bularak başladı. Türkiye’nin 4 sayılık serisine Sırbistan da üst üste 4 sayı alarak karşılık verdi. Çekişmenin üst düzey olduğu ilk setin son sayılarına kadar iki ülke de birbirine üstünlük sağlayamadı. Ancak setin sonunu iyi oynayan Sırbistan seti 27-25 alarak 1-0 öne geçti.

İkinci sette Türkiye’nin çok daha kararlı bir oyunu vardı. Özellikle Gizem Örge’nin yaptığı üst düzey savunma takımı da ateşledi. Sırbistan setin sonunda dönmeye çalışsa da Türkiye setten kopmadı ve seti 25-21 hanesine yazdırarak maçta durumu 1-1’e getirdi.

Üçüncü sete de iyi başlayan A Milli Voleybol Takımı’ydı. Türkiye setin ortalarında farkı 6’ya kadar çıkarmayı başardı. Ancak setin sonları Milli Takım için oldukça kötü geçti. Üst üste 7 sayı bulan Sırbistan sette eşitliği yakaladı ve 22-19 öne geçmeyi başardı. Türkiye set için son hamlelerini yaptı fakat set 25-22 ile Sırbistan’a gitti.

Önde götürdüğü seti kaybetmenin moral bozukluğuyla dördüncü sete başlayan Milli Takım, özellikle servis hatalarının önüne geçmekte zorlandı. Servis hatalarının yanına hücumdaki hatalar da eklendi. Ancak maçta kalmayı başaran ve setin sonunu müthiş oynayan Türkiye seti 25-22 alarak maçı karar setine taşıdı.

Karşılaşmanın 5. setinde de tüm maçta olduğu büyük bir çekişme hakimdi. Vargas önderliğinde setin sonunu çok iyi oynayan Türkiye seti 15-13 maçı da 3-2 kazandı.

Bu galibiyet ile Türkiye tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası’nı kazandı.

Vargas’tan 41 Sayı

Karşılaşmaya damgasını vuran isim Melissa Vargas oldu. Maçta 41 sayı üreten Vargas galibiyeti getiren en önemli oyuncuların başında geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

İşitme Engelliler Voleybol Milli Takımı Dünya Şampiyonu!

İtalya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Dünya İşitme Engelliler Voleybol Şampiyonası şampiyonu Türkiye oldu. Yarı…

Türkiye Çin Karşısında Mağlup

Voleybol Milletler Ligi’nde ikinci maçına çıkan A Milli Voleybol Takımı maçtan 3-1’lik…

Vakıfbank Final Serisinde Durumu 1-1’e Getirdi

2021-2022 sezonu Mislicom Sultanlar Ligi final serisinin ikinci maçında Vakıfbank Fenerbahçe Opeti…

Vakıfbank Dünya Şampiyonu!

Dünya Kulüpler Şampiyonası finalinde Imoco Volley’i 3-2 yenmesi başaran Vakıfbank dünya şampiyonu…