Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi, Japonya Hükümeti ve Tokyo Büyükşehir Yönetimi (TMG) daha eşit ve kapsayıcı bir topluma zemin hazırlayarak Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nı bu yaz oyun sahasının içinde ve dışında cinsiyet eşitliği konusunda dönüm noktası haline getirme kararlılığını yineliyor.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda:

– IOC kota tahsisine göre katılan sporcuların yaklaşık %49’u kadın olacak. Tokyo 2020 tarihteki ilk cinsiyet dengeli Olimpiyat Oyunları olacak. 

– Çığır açan bir müsabaka programı olacak. Kadın ve erkek müsabakaları arasında eşit görünürlük sağlanacak ve Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’na göre dokuz karma müsabaka daha dâhil edilecek. Böylece karma müsabakaların toplam sayısı 18’e yükselecek.  

– İlk kez 206 Ulusal Olimpiyat Komitesi’nin (NOCs) hepsi ilgili Olimpiyat takımlarında en az bir kadın ve bir erkek sporcu bulunduracak. 

– 206 Ulusal Olimpiyat Komitesi’nin (NOCs) hepsi ve IOC Mülteci Olimpiyat Takımı açılış töreninde bayraklarının bir kadın ve bir erkek sporcu tarafından taşınması için teşvik edilecek.

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda:

– IPC Eleme Kriterleri’ne göre tüm sporcuların en az %40,5’i kadın olacak (bu da 1.782 sporcuya denk gelecek). Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda yarışan 1.671 kadın sporcuyla kıyaslandığında bir artış söz konusu (%38,6) olacak. 

– Yarışan tüm Ulusal Paralimpik Komiteleri de açılış töreninde bayraklarının bir kadın ve bir erkek sporcu tarafından taşınması için teşvik edilecek.   

Haşimoto Seiko’yu başkanlığa getirdikten sonra Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi kadınların yüzdesini %42’ye getirerek Yönetim Kurulu’nun hacmini artırdı. Ayrıca Olimpiyat Oyunları boyunca cinsiyet ve katılım girişimlerini daha fazla teşvik etmek için Spor Direktörü Kotani Mikako’nun liderliğinde Cinsiyet Eşitliği Teşvik Ekibi’ni oluşturdu.

IOC Başkanı Thomas Bach “IOC her alanda yani oyun sahasının içinde ve dışında yarışan sporculardan spor organizasyonlarındaki liderlik rollerine kadar cinsiyet eşitliğini sağlamaya kendisini adamıştır” dedi. Bach sözlerine şöyle devam etti: “Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na sadece dört ay kala Olimpiyat Hareketi cinsiyet eşitlikçi spor dünyası ve tarihteki ilk cinsiyet dengeli Olimpiyat Oyunları’nı yaratma amaçlarında yeni bir dönüm noktasına hazırlanıyor.”

IPC Başkanı Andrew Parsons “Katılım IPC’nin yaptığı her şeyin merkezinde yer alıyor” dedi. “Üyelerimizle birlikte sporculardan yöneticilere, antrenörlerden yönetim kurulu üyelerine kadar Paralimpik Hareketi’nin her seviyesindeki kadın katılımını artırmak için sürekli çabalıyoruz. Tokyo 2020’de daha önceki tüm Paralimpik Oyunları’na göre daha fazla kadın sporcu yarışacak. Londra 2012’yle kıyasladığımızda on yıldan daha kısa bir süre içerisinde Paralimpik Oyunları’nda yarışan kadınların sayısını en az %18,7’ye yükseltmiş olacağız. Bu gelişime rağmen rehavete kapılmayacağız ve cinsiyet eşitliğine ulaşana kadar kadınların gelecekteki tüm Oyunlara katılımını artırmak için üyelerimizle sıkı çalışmaya devam edeceğiz.”

Tokyo 2020 Olimpiyat Komitesi Başkanı Haşimoto Seiko “Tokyo 2020, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın önemli bir kavramı olarak “Çeşitlilik İçinde Bütünlük”ü destekliyor. Bu amaçla IOC, IPC, TMG ve Japonya Hükümeti’yle birlikte çeşitli çalışmalar yapıyor. Cinsiyet Eşitliği Teşvik Ekibi, Oyunlar’dan sonra kalıcı miras bırakma önerileri de dâhil olmak üzere olası başka eylemleri bir araya getirmek için şu anda aktif olarak çalışıyor. Yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda Tokyo 2020 Oyunları’nın tarihte bir dönüm noktası olarak anılmasında kararlıyız” dedi.  

Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları, Kadınların Güçlendirilmesinden ve Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Marukawa Tamayo “Hem kadınların hem de erkeklerin her alana katılımı ve kadınların aktif katılımı refah, görkemli ve sürdürülebilir bir toplumun yaratılmasına ve herkesin rahatça yaşayabileceği bir toplumun gerçekleşmesine neden olacak” dedi. “Bütün dünyada çeşitlilik içinde bütünlüğün önemini tekrar kabul etmek, uyumlu ve kapsayıcı bir toplum inşa etmek için Tokyo Oyunları’nı bir fırsat haline getirmek amacıyla IOC, IPC, TMG, Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi’yle birlikte Japonya Hükümeti Tokyo Oyunları’nı cinsiyet eşitliği açısından tüm zamanların en iyisi yapma sözünü verecek, spor alanında cinsiyet eşitliğini teşvik edecek ve pandemiden büyük ölçüde etkilenen kadınları destekleyecek.”

Tokyo Valisi Koike Yuriko “Tokyo 2020 Oyunları temel kavramlardan biri olarak “Çeşitlilik İçinde Bütünlük”ü destekliyor” dedi. “TMG ayrıca ‘Olimpik Anlaşma’da öngörüldüğü üzere insan haklarına saygı kavramının gerçekleşmesini hedefleyen kararı’ çıkartarak halkın insan haklarına yönelik farkındalığını geliştirmeye çalışmaktadır. Ayrıca, kadınların topluma aktif katılımının teşvik edilmesi TMG’nin çok önemli görevlerinden biri olarak konumlandırılıyor. Çeşitli önlemler üzerinde kapsamlı olarak çalışmaya devam etmekte kararlıyız. Bu Oyunları çeşitlilik ve insan haklarına saygı kavramlarının toplumda daha fazla kök salması için bir fırsat haline getirmek istiyoruz. Bunu miras haline getireceğiz ve buna dayanarak daha iyi bir gelecek inşa edeceğiz. IOC, IPC, Japonya Hükümeti ve Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi’yle birlikte TMG, Oyunları çeşitlilik içinde bütünlük kavramıyla beraber gerçekleştirmeyi hedefleyecek.”    

Not: olympic.org’da ‘Tokyo 2020 First Ever Gender-Balanced Olympic Games in History, Record Number of Female Competitors at Paralympic Games’ başlığı ile yer alan bu haber Ayşe Ongun tarafından çevrilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Emine Seçkin Paralimpik 4’ncüsü

Emine Seçkin para badminton bronz madalya maçında rakibine mağlup olarak Paralimpik Oyunları…

A Milli Kadın Voleybol Takımı Olimpiyat Beşincisi Oldu

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda sergilediği performans ile tarihinde ilk kez çeyrek final…

Tokyo 2020 Başkanı Seiko Hashimoto LGBTQ Merkezini Ziyaret Etti

Tokyo 2020 Olimpiyatları’na başkanlık eden Seiko Hashimoto, çeşitliliğe vurgu yapmak amacıyla Japonya’nın…

Olimpiyat Meşalesi Turuna Başladı

Covid-19 pandemisinden dolayı 2021 yılına ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın meşale turu…