“Engelleri yıkan kadınlar olarak mücadelemize devam etmek istiyoruz”

Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Liginde tamamı kadın sporculardan oluşan Türkiye’nin tek takımı Lotus Spor Kulübü sporcuları Nur Özbek, Serap Ceyhan ve kulüp başkanı Garip İnal Türkiye spor tarihi ve engelli kadınların mücadelesinde bir ilki gerçekleştiren takımın maddi imkansızlıklar ve fırsat eşitsizliği nedeniyle ligden çekilmek zorunda kaldığını belirttiler. Takım, sahalara tekrar dönmek için kurumlardan ve toplumdan destek beklediklerinin altını çizdi.

2017 yılında Ankara’da kurulan Lotus Engelliler Spor Kulübü 2019 yılında Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonundan maçlara çıkmak için izin aldı. 2020 yılında ise Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Lotus Engelliler Spor Kulübü’nü resmi olarak tanıdı. 

FEMSPORT’a konuşan Lotus spor kulübü oyuncusu Nur Özbek şunları ifade etti:

“Lotus Engelliler Spor Kulübü Kadın Basketbol Takımı kurulduktan sonraki üç yıl boyunca antrenman yaparak sahalara çıkmak için çalıştı. Engelli basketbol takımlarının karma oluşu nedeniyle, çoğunluğu erkek sporculardan oluşan takımlara karşı mücadele vermek zorunda kaldık.

2021 yılında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik ve tamamı kadınlardan oluşan bir takım olarak sahaya çıktık. 

“Kadın Yapamaz Algısını Yıktık”

“Türkiye’de kadın olmak zor ama engelli bir kadın olmak çok daha zor. Biz erkek sporculara karşı mücadele verdiğimiz için daha hırslı ve disiplinli olmak zorunda kaldık. Bizlere yöneltilen engelli kadınların başaramayacağı algısını yıkmak ve evlerinden dışarıya çıkamayan engelli kadınlara örnek olabilmek için var gücümüzle çalıştık. Emeklerimizin karşılığını maçlarda zafer elde ederek aldık ve bu bize büyük bir güç verdi. Bizi sahada görmenizi çok isterdim, çünkü erkeklere karşı 5 kadın mücadele ediyorduk. Toplumda genel olarak, kadınlar zaten mücadele edemez diye bakılıyor ve cinsiyet ayrımcılığı yapılıyor. Hem engelli hem kadın olduğumuz için zafer kazanamayacağımız düşünülüyor. Bu nedenle olsa gerek, bizim yendiğimiz erkek takımları o hafta ligden çekiliyorlardı çünkü kadınların hele ki engelli kadınların başaramayacağını düşünüyorlardı. Biz sahaya çıkıp her mücadele ettiğimizde başardığımızı hissediyorduk. Bugüne kadar bastırılmış, küçümsenmiş, evin bir köşesinde biblo gibi oturan ve fikri sorulmayan insanların spora başlaması kendisini keşfetmesi sporla birlikte bir şeyler başarabileceğini görmesi çok önemli. Biz, evlerinden çıkamayan, çoğunlukla ailelerinin desteğine bağımlı halde yaşayan engelli kadınların neler başarabileceğini göstermek için destek istiyoruz.”

“Lotus, Kadınların Güç Birliği Yaptığı Takım Oldu.”

 Lotus Spor Kulübü oyuncusu Serap Ceyhan spora başlayınca hayatının değiştiğini söyleyerek şunları ifade etti.

“Engelli kadın olmak, erkeklere karşı  oynamak çok zor olduğu için ben hiçbir takımdan kabul görmemiştim. Oysa şimdi erkeklere karşı oynamak bizi geri plana atmıyor, bizi daha çok hırslandırıyor daha çok tutunmak istiyoruz. Spor bizi topluma kazandırıyor. Özellikle evden çıkmayan engelli arkadaşlarıma sosyal bir hayat sağlıyor. Spora başlamadan önce ben de onlardan biriydim. Lotus’la tanışınca hayatım değişti.”

“Lotus Çatısı Altında Engelli Sporcular Kendilerini Kanıtlama Fırsatı Yakaladı”.

“Kadın sporcular “yapamazsınız” cümlelerine sahada cevap verdi. Biz spora devam etmek için ulaşabildiğimiz her yere destek çağrısında bulunduk fakat hiçbir destek göremedik. Mücadelemize devam etmek için, yılmadan destek aramaya devam ediyoruz.”

“Ankara’daki Tüm Belediyelere Destek Başvurusunda Bulunduk, Fakat Destek Göremedik“

 Kulüp başkanı Garip İnal tüm belediyelere ve kurumlara sponsorluk için başvuru yaptıklarını ancak hiçbir yerden olumlu cevap alamadıklarını belirterek, şunları ifade etti:

“2 yıl boyunca maddi ve manevi olarak her türlü mücadeleyi verdik ve harcamalarımızı kendimiz karşıladık. Deplasmanlara ve maçlara kendi bütçemizle oluşturduğumuz kaynakla gidebildik. Bir yerde gücümüz yetmedi ve ligden çekilmek zorunda kaldık.”

“Bizim sporcularımız engelli kadınlar ve maçlara çıkabilmek, deplasmanlara gidebilmek için çok büyük bir çaba harcıyorlar. Engelli vatandaşlar sadece özel günlerde, boş vaatlerle hatırlanıyor. Biz Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik ve amacımız milli takım için sporcular yetiştirmek. Sahalara dönmek için bütün takım heyecanla bekliyor.”

“Engellileri Görmezden Gelmeyin” 

“Seçimlerde verilen sözler tutulmuyor. Engellileri sadece özel günlerde çiçek alarak hatırlamak bizleri hayata kazandırmıyor. Biz takım olarak tüm zorluklara göğüs germeye hazırız. Mücadelemizi görüp, engelimize destek olmalarını bekliyoruz. 

4 Yorum
  1. muhteşem. hem sorunları önümüze tüm egrçekliğiyle getiriyor hem de bu gerçekleri yüzümüze vuruyor.. gerçek habercilik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Gülşah Görgülü: Kimin Ne Dediğine Artık Takılmıyorum

Türkiye’de sayısı derinden ve yavaş da olsa ilerleyen kadın vücut geliştirmecilerin öncü…

Takım Ruhunun Getirdiği Şampiyonluk: Fomget 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Fomget GSK, Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi’nde şampiyon oldu.…

‘Modern Pentatlonun En Büyük Zorluğu Sponsor Eksikliği’

Ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan modern pentatlon branşının, gelecek vaat eden önemli…

‘Sürekli İlk 100’de ve Grand Slam Ana Tablolarında Olabilmek İçin Sistematik Bir Şekilde İlerlenmeli’

Türkiye tenisinin önemli sporcularından bir tanesi Başak Eraydın, 4 Grand Slam’in (Avustralya…