Pekin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve 4 Şubat tarihinde yapılan açılış töreni ile resmen başlayan Beijing 2022 Kış Olimpiyatları düzenlenen kapanış töreni ile sona erdi.

Diplomatik boykotlar ve pandeminin gölgesinde gerçekleştirilen Kış Olimpiyatları, farklı hikayelere ve rekorlara sahne oldu.

Kadın-Erkek Eşitliğinin En Yüksek Olduğu Kış Olimpiyatları

Beijing 2022 Kış Olimpiyatları cinsiyet eşitliği için oldukça önemliydi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından yapılan açıklamada Beijing 2022’de kadın sporcuların oranı %45 olduğu belirtildi. Bu oran şimdiye kadar Kış Olimpiyatları’ndaki en yüksek kadın sporcu katılımı oldu.

Bazı branşlarda disiplinlerin arttırılması ve karma takım yarışlarında da artışa gidilmesi Oyunlara katılan kadın sporcu sayısında yükselme yaşanmasını sağladı.

İzleyici Rekoru

Pandemi nedeniyle seyirciye kapalı olan Beijing 2022 Kış Olimpiyatları izleyici rekoru kırmayı başardı. Olimpiyat Yayın Hizmetleri (OSB), olympics.com’dan ulaşılan izleyici sayısının 2018 Pyeongchang Kış Oyunları’nı bir hayli geride bıraktığını açıkladı.

İzleyicilere sağlanan canlı yayın ve dijital içeriklerdeki artışın yanı sıra UHD, HDR ve 3D teknolojisinin de kullanılmış olması bu rekorun kırılmasında etkili oldu.

Türkiye Kadınlarda 3 Sporcu İle Yer Aldı

Türkiye, Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nda 3’ü kadın, 4’ü erkek toplam 7 sporcu ile yer aldı. Türkiye’yi kadınlarda Özlem Çarıkçıoğlu Alp disiplininde, Ayşenur Duman ve Özlem Ceren Dursun ise kayaklı koşuda temsil etti.

Büyük slalom ve slalomda yarışan Özlem Çarıkçıoğlu, büyük slalomu 48., slalomu ise 49. tamamladı.

Özlem Ceren Dursun ve Ayşenur Duman ise kayaklı koşu 10 km ve takım sprint yarışından mücadele verdi. 10 km yarışında Ayşenur 87., Özlem Ceren 92. oldu. Takım sprint yarışında ise sporcular final biletini alamadı.

Valieva’da Doping Tespit Edilmesi

Beijing 2022’ye damgasını vuran en önemli olaylardan bir tanesi 15 yaşındaki artistik patinaj sporcusu Kamila Valieva‘da yasaklı madde tespit edilmesiydi.

Valieva’nın Aralık ayında verdiği kan örneğinin 2 ay sonra Olimpiyat döneminde açıklanması ve 15 yaşında olmasından dolayı ‘korunan sporcu’ olarak ifade edilmesi olayın daha dramatik olmasına yol açtı.

Olayın incelenmesi devam ederken Valieva tek kadınlarda mücadeleye çıktı. Rus sporcu kısa programı lider tamamlasa da serbest programda yaptığı hatalardan dolayı yarışı 4. sırada tamamladı.

Buz pateni tek kadınlarda şampiyonluğa Rusya’dan Anna Shcherbakova ulaştı. Serbest programda 5 adet 4’lü atlayış yaparak oldukça gösterişli bir seri sunan Rus sporcu Alexandra Trusova ikinci, Japonya’dan Kaori Sakamoto ise üçüncü oldu.

Ireen Wüst

Sürat Pateninde Kırılan Rekorlar

Beijing 2022 Kış Olimpiyatları sürat pateninde pek çok rekor kırıldı. Sürat pateninin neredeyse tüm yarışlarında sporcular rekora imza attı.

Kadınlar 3000 metre yarışında Irene Schouten elde ettiği 3:56.93’lük derece ile 20 yıllık olimpiyat rekorunu kırarak altın madalyanın sahibi oldu. Schouten 5000 metre mücadelesinde de 6:43.51’lik derecesiyle yine olimpiyat rekoruyla birlikte altın madalyaya uzandı.

Hollanda’dan 500 metre kısa kulvarda yarışan Suzanne Schulting elemelerdeki 42.379’luk derecesiyle ve 1000 metre kısa kulvar yarışındaki 1:26.514’lük derecesiyle hem dünya hem olimpiyat rekoruna imza attı.

Yine Hollanda’dan Ireen Wüst 1500 metre yarışında 1:53.28’lik derecesiyle finiş gördü. Bu derece ile olimpiyat rekoru kırmayı başaran Wüst aynı zamanda 5 farklı olimpiyat oyunlarında altın madalya kazanmayı başaran ilk sporcu oldu.

Sürat pateni takım çeyrek final elemelerinde 2:53.62 ile yarı finale yükselen Japonya, olimpiyat rekoru kırdı.

Karışık kısa kulvar sürat pateni takım yarışında ise 2:36.437’lik derece ile yarı finale çıkan Hollanda olimpiyat rekoruna imza attı.

300 metre kısa kulvar takım bayrak yarışında 4:03.409’luk derece ile Hollanda olimpiyat rekoru kırarak şampiyon olurken, sürat pateni takım yarışında 2:53.44’lük derece ile Kanada olimpiyat rekoru kırıp altın madalya kazandı.

1000 metre sürat pateninde rekor kıran isim ise Miho Takagi’ydi. 1:13.19’lik derece ile altın madalya kazanan Japon sporcu olimpiyat rekoru da kırdı.

Madalya Sıralamasında Norveç Zirvede

Beijing 2022’de en çok madalya kazanan ülke Norveç oldu. Toplam 16 altın madalya kazanan Norveç Kış Olimpiyatları’nda en çok altın madalya kazanan ülke oldu. Norveç’ten sporcular ayrıca 8 gümüş, 13 de bronz madalya kazandı.

Madalya sıralamasında 12 altın, 10 gümüş, 5 bronz ile Almanya ikinci, 9 altın, 4 gümüş, 2 bronz ile Çin üçüncü, 8 altın, 7 gümüş, 25 bronz madalya ile ABD dördüncü oldu.

Sıra Kış Paralimpik Oyunları

Kış Olimpiyatlarının sona ermesinin ardından gözler Kış Paralimpik Oyunları’na çevrildi. Yine Pekin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Beijing 2022 Kış Paralimpik Oyunları 4 Mart tarihinde başlayacak. Kış Paralimpikleri 13 Mart tarihinde yapılan kapanış töreniyle noktalanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Biatlon 6km Sprint Yarışında Milli Sporcular Mücadelelerini Tamamladı

EYOF biatlon 6km sprint mücadelesinde Ebru Tuncer, Betül Demir, Neslişah Sarıaltun ve…

Ireen Wüst, Üst Üste 5 Kış Olimpiyatları’nda Altın Madalya Kazanarak Tarihe Geçti

Hollandalı sürat patencisi Ireen Wüst, Beijing 2022’de kazandığı altın madalya ile tarihe…

Aybuke Han Kısa Kulvar Sürat Pateni 1000m’de Çeyrek Finali Geçemedi

2022 Vuokatti EYOF mücadelesinde kısa kulvar sürat pateninde yarışan Aybuke Han yarı…

Türkiyeli Sporcular Pekin Mücadelesini Noktaladı

Beijing 2022 Kış Oyunları’nda mücadele veren Özlem Çarıkçıoğlu, Özlem Ceren Dursun ve…