Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Avrupa Oyunları yapılan açılış töreniyle başladı.

Tarihte ilk kez 2015 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan Avrupa Oyunları bu sene üçüncüsüne sahne oluyor. Polonya’nın Krakow kentinin ev sahiliğinde gerçekleştirilen Oyunları’n açılış töreni  Henryk Reyman Belediye Stadı’nda yapıldı.

21 Haziran-2Temmuz tarihleri arasında yapılacak Avrupa Oyunlarına 48 ülkeden 7binin üzerinde sporcu katılacak.

Bayrağı Nafia Kuş Taşıdı

3. Avrupa Oyunların açılışın Türkiye’den 100 sporcu törene katıldı. Türkiye’nin bayrağını son dünya şampiyonu milli taekwondocu Nafia Kuş taşıdı. Nafia bayrağı bir diğer sporcu Emre Kutalmış ile birlikte taşıdı.

Türkiye’den Rekor Katılım

Türkiye, Avrupa Oyunları’na rekor sayıda sporcu ile katılacak. 19. branşta yer alacak Türkiye’den toplamda 193 sporcu yer alacak.

Türkiye’yi 103 kadın 90 erkek sporcu temsil edecek. 2015 yılında 81 kadın, 2019 yılında ise 44 kadın sporcu ile katılmış olan Türkiye bu sene en çok kadın sporcunun yer aldığı Avrupa Oyunları’nı yaşayacak.

10 Branşa Olimpiyat Kotası

3. Avrupa Oyunları, gelecek sene Paris’te gerçekleştirilecek Olimpiyat Oyunları’na da kota verecek. Atıcılık, boks, break dans, kano, masa tenisi, modern pentatlon, okçuluk, 7’li ragbi, artistik yüzme, atlama branşları için doğrudan 2024 Paris Olimpiyat Oyunları kotası verilecek.

Ayrıca İHA’nın haberine göre: Badminton, 3×3 basketbol, bisiklet (BMX, Dağ), eskrim, judo, tekvando ve triatlon branşlarında ise sporcular 2024 Paris için kota puanı almaya çalışacak. Bunun yanı sıra artistik yüzme, atletizm (takımlar), badminton, kano durgunsu, kano akarsu slalom, bisiklet-BMX, dağ bisikleti, atlama, judo (karma takım), modern pentatlon, teqball branşları ise Avrupa Şampiyonası özelliği taşıyacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Aysu Türkoğlu Manş Denizi’ni 16 Saat 28 Dakikada Geçti

Aysu Türkoğlu 16 saat 28 dakikalık yüzüşü ile Manş Denizi’ni geçmeyi başardı.…

Merve Tuncel’den Dünya Rekoru

İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye Arena Kulüpler Arası Kısa Kulvar Genç ve Açık Yaş…

Fatma Danabaş ve Nil Mısır Çifti Dünya İkincisi!

Para Okçuluk Dünya Şampiyonası’nda Fatma Danabaş ve Nil Mısır çifti gümüş madalyanın…

2020-2021 Sezonu Buz Hokeyi Kadınlar Ligi Şampiyonu Buz Adam GSK Oldu

2020-2021 sezonu Buz Hokeyi Kadınlar Ligi’nde şampiyon Buz Beykoz’u finalde yenen Buz…