Wimbledon, Billie Jean King ve Judy Murray’den gelen eleştirilerin ardından kadınlarda beyaz giyme zorunluluğunda esnemeye gidiyor.

Wimbledon’ın kuralları gereği sporcular yalnızca beyaz kıyafetler giyebiliyor. Wimbledon yönetimi farklı renkte bir kıyafete izin vermiyor.

Ancak SkySports’ta yer alan habere göre; Billie Jean King ve Judy Murray’nin, regl dönemlerinde beyaz giymenin kadın sporculara korku verdiği yönündeki eleştirilerinin ardından, kadınlarda kıyafet zorunluluğu gevşetilecek.

2014 yılında Wimbledon kıyafetin yanı sıra iç çamaşırın da beyaz olması zorunluluğunu getirmişti. Billie Jean King, kendi dönemlerinde sürekli olarak endişe içinde oynamak zorunda kaldıklarını ve bu kuralın değişmesi gerektiğini dile getirmiş ve Judy Murray’i de kendisine destek vermişti.

Gelenekselleşen bu kural kadınların regl dönemlerinde rahat hissetmelerine engel olduğu yönünde eleştiri konusu olmaya başladı. Efsanevi tenis oyuncusu Billie Jean King ve tenis antrenörü Judy Murray kadın oyuncuların koyu ya da renkli kıyafet giymelerine izin verilmesi yönünde görüş belirttiler.

Aynı haberde yer alan bilgiye göre All England Club İcra Kurulu Başkanı Sally Bolton şu ifadeleri kullandı: “Oyuncuları desteklemeye ve ellerinden gelenin en iyisini nasıl yapabilecekleri konusunda geri bildirimlerini dinlemeye kararlıyız. Gelecek yıldan itibaren Wimbledon’da yarışacak olan kadın ve kızların isterlerse renkli giymeleri seçeneğini sunacağız. Umarız bu kural düzenlemesi, potansiyel bir endişe kaynağını ortadan kaldırarak oyuncuların yalnızca performanslarına odaklanmalarına yardımcı olur.”

2023 Wimbledon Şampiyonası 3 Temmuz-16 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Pemra Fransa Açık’ta Ana Tabloya Kalamadı

Pemra Özgen bugün Fransa Açık tenis turnuvasında ana tabloya kalabilmek için eleme…

Esin Kıratlı: Hayal Edemeyeceğim Maçlarda, Hayal Edemeyeceğim Turnuvalarda Çalıştım

Esin Kıratlı 2015 yılında Wimbledon’da çizgi hakemi olarak seçildi ve Grand Slam…

Simona Halep Koronavirüse Yakalandığını Duyurdu

Rumen tenisçi Simona Halep sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile koronavirüs testinin…

Wimbledon 2021’de Finalin Adı: Barty-Pliskova

Bir senelik Covid-19 pandemisi arasının ardından bu sene düzenlenen Wimbledon’da finalin adı…