Wimbledon, Billie Jean King ve Judy Murray’den gelen eleştirilerin ardından kadınlarda beyaz giyme zorunluluğunda esnemeye gidiyor.

Wimbledon’ın kuralları gereği sporcular yalnızca beyaz kıyafetler giyebiliyor. Wimbledon yönetimi farklı renkte bir kıyafete izin vermiyor.

Ancak SkySports’ta yer alan habere göre; Billie Jean King ve Judy Murray’nin, regl dönemlerinde beyaz giymenin kadın sporculara korku verdiği yönündeki eleştirilerinin ardından, kadınlarda kıyafet zorunluluğu gevşetilecek.

2014 yılında Wimbledon kıyafetin yanı sıra iç çamaşırın da beyaz olması zorunluluğunu getirmişti. Billie Jean King, kendi dönemlerinde sürekli olarak endişe içinde oynamak zorunda kaldıklarını ve bu kuralın değişmesi gerektiğini dile getirmiş ve Judy Murray’i de kendisine destek vermişti.

Gelenekselleşen bu kural kadınların regl dönemlerinde rahat hissetmelerine engel olduğu yönünde eleştiri konusu olmaya başladı. Efsanevi tenis oyuncusu Billie Jean King ve tenis antrenörü Judy Murray kadın oyuncuların koyu ya da renkli kıyafet giymelerine izin verilmesi yönünde görüş belirttiler.

Aynı haberde yer alan bilgiye göre All England Club İcra Kurulu Başkanı Sally Bolton şu ifadeleri kullandı: “Oyuncuları desteklemeye ve ellerinden gelenin en iyisini nasıl yapabilecekleri konusunda geri bildirimlerini dinlemeye kararlıyız. Gelecek yıldan itibaren Wimbledon’da yarışacak olan kadın ve kızların isterlerse renkli giymeleri seçeneğini sunacağız. Umarız bu kural düzenlemesi, potansiyel bir endişe kaynağını ortadan kaldırarak oyuncuların yalnızca performanslarına odaklanmalarına yardımcı olur.”

2023 Wimbledon Şampiyonası 3 Temmuz-16 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Roland Garros’ta İkinci Yarı Finalist Swiatek

Fransa Açık’ta ilk yarı finalist Podoroska olmuştu. Onun rakibi belirleyecek maç ise…

Avustralya Açık Tek Kadınlarda Şampiyon Aryna Sabalenka

Sezonun ilk Grand Slam turnuvası olan Avustralya Açık’ta finalde Rybakina’yı mağlup eden…

Avustralya Açık Tenis Turnuvasında Kadınlar Eşleşmeleri Belli Oldu

Yılın ilk Grand Slam turnuvası Avustralya Açık 8 Şubat Pazartesi günü başlıyor.…

Miami’de Şampiyon Iga Swiatek

Tek kadınlar dünya 1 numarası Iga Swiatek Miami Open’da şampiyonluğa ulaştı. 2022…