Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları Sona Erdi. Peki Olimpiyatlarda Neler Yaşandı?

-

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları dün yapılan kapanış töreni ile noktalandı. Türkiye’nin 13 madalya ile en fazla madalya kazandığı Olimpiyat olan Tokyo 2020’de pek çok ilk de yaşandı. Tokyo 2020 ayrıca rekorlara da sahne oldu.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine En Yakın Olimpiyat Oyunları

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda toplumsal cinsiyet eşitliği ön plandaydı. Katılan sporcuların %49’u kadınlardan oluştu. Türkiye’den de 108 sporcunun 50’si kadın sporculardı.

Cinsiyet sayısının eşitliğinin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik adımlar vardı. Laurel Hubbard Olimpiyatlarda mücadele veren ilk trans kadın oldu. Ayrıca Tokyo 2020 Olimpiyatları’na başkanlık eden Seiko Hashimoto bu oyunların LGBTİ hakları konusunda dönüm noktası olması istediğini vurguladı.

En Maliyetli Olimpiyat

Olimpiyat Oyunlarının yüksek maliyetinden dolayı Olimpiyatları düzenleyen ülkelerde protesto görüntüleri sıklıkla karşımıza çıkıyor. Tokyo 2020‘nin ise maliyetli en yüksek Olimpiyatlar olduğu belirtiliyor. Bundaki en önemli faktör ise Oyunların 1 yıl ertelenmesi ve seyircisiz bir şekilde müsabakaların gerçekleştirilmesi gösteriliyor.

Türkiyeli Sporculardan İlkler

Türkiyeli sporcular Tokyo 2020’de toplam 13 madalya ile Olimpiyat tarihinin en çok madalyasını kazandılar. Bu 13 madalyanın 5’i kadın sporculardan geldi. Fakat madalya alamayan sporcular da çok büyük başarılara imza attı.

Türkiyeli kadın sporcuların başarıları şu şekilde:

Busenaz Sürmeneli: 69 kilo boksta altın madalya kazandı ve Türkiye’nin Olimpiyatlar’daki altın madalyasını getiren ilk boksör oldu.

Buse Naz Çakıroğlu: 51 kilo boksta gümüş madalya kazanarak Türkiye’ye bokstaki ilk madalyasını kazandırdı.

Hatice Kübra İlgün: 57 kilo taekwondoda bronz madalya kazandı ve Tokyo 2020’de kadınlarda Türkiye’nin ilk madalyasını getirdi.

Yasemin Adar: 76 kilo güreşte bronz madalya kazandı. Bu madalya ile güreşte madalya kazanan ilk Türkiyeli kadın oldu.

Merve Çoban: 61 kilo karate kumitede bronz madalya kazandı. Merve ilk kez Olimpiyatlara dahil olan karatede Türkiye’ye madalya kazandıran ilk kadın oldu.

A Milli Voleybol Takım: Gruptan çıkmayı başararak Olimpiyat tarihinde ilk kez çeyrek final gördü.

Yasemin Ecem Anagöz: Okçulukta 3. tura kadar yükselmeyi başardı. Yasemin ayrıca Mete Gazoz ile çiftlerde 4. oldu.

Eda Tuğsuz: Cirit atmada 4. olan Eda, Türkiye’nin cirit atmada en iyi derecesini elde etti ve Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için de iddialı olduğunu gösterdi.

İlke Özyüksel: Modern pentatlonda 5. oldu. Türkiye’nin modern pentatlonda da madalya adayı olmasını sağlayan İlke, Paris 2024 için de favoriler arasında yer alacak.

Rukiye Yıldırım: 49 kilo taekwondoda 3.lük maçında bronz madalyayı son anda kaçırdı.

Dilara Bozan: Karate katada bronz madalyayı çok az bir puan farkıyla kaybetti.

Kayra Sayit: +78 kilo judoda bronz maçına çıkmayı başardı ve Olimpiyatları 5. tamamladı.

Ayrıca Tuğçe Şahutoğlu çekiç atmada, Emel Dereli gülle atmada, Ayşe Tekdal, Meryem Bekmez ve Evin Demir 20 km yürüyüşte, Yasemin Can 5000m ve 10000 meterede, Meryem Erdoğan maratonda, Neslihan Yiğit badmintonda, Esra Yıldız boksta, Nazlı Savranbaşı cimnasikte, İrem Karamete eskrimde, Evin Demirhan güreşte, Nuray Levent halterde, Serap Özçelik Arapoğlu ve Meltem Hocaoğlu Akyol karate kumitede, Nafia Kuş ve Nur Tatar taekwondoda, Gülkader Şentürk judoda, Merve Tuncel, Deniz Ertan, Beril Böcekler, Viktoria Zeynep Güneş ve Defne Taçyıldız yüzmede, Beste Kaynakçı, Okyanus Arıcak, Ecem Güzel ve Dilara Uralp yelkende Türkiye’yi Olimpiyatlarda temsil ettiler.

Tokyo 2020 Rekorları

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları rekorlara da sahne oldu. En çok rekor yüzmede gelirken halter ve atletizmde de rekorlar izledik.

Tokyo 2020’de kadın sporcuların kırdığı rekorlar şu şekilde:

Kadınlar 4×100 serbest stil yüzme bayrak yarışı: Avustralya takımı 3:29.69’luk dereceyle dünya rekoru kırarak şampiyon oldu.

1500 metre serbest stil yüzme: Katie Ledecky 15:35.35’lik derece ile Olimpiyat rekoru kırdı.

100 metre sırt üstü yüzme: Kaylee McKeown 57:47 ile olimpiyat rekoru kırdı ve altın madalyayı boynuna taktı.

Klasik yay: Güney Koreli San An sıralama turunda aldığı 680 puan ile Olimpiyat rekoru kırdı.

200 metre serbest stil yüzme: Avustralyalı Ariarne Titmus 1.53.50’lik derecesiyle Olimpiyat rekoru kırarak şampiyon oldu.

Halter 59 kilo: Çin Taipesi’nden Hsing-Chun Kuo koparmada 103, silkmede 133 toplamda da 236 kiloluk kaldırışlarıyla 3 Olimpiyat rekoru kırdı.

Kadınlar 4×200 serbest stil yüzme bayrak yarışı: Çin takımı 7:40.33 ile dünya rekoru kırarak altın madalyanın sahibi oldu.

200 metre kelebek yüzme: Çin’den Yufei Zhang 2.03.86 ile olimpiyat rekoru kırdı ve şampiyonluğa ulaştı.

200 metre kurbağalama: Güney Afrika’dan Tatjana Schoenmakter 2.18.95’lik derecesiyle dünya rekoru kırdı ve altın madalyanın sahibi oldu.

100 metre serbest stil yüzme: Avustralyalı Emma McKeon 51.96’lık derecesi ile kendisine ait Olimpiyat rekorunu geliştirdi.

Atletizm 100 metre: Jamaikalı Elaine Thompson 10.61 ile Olimpiyat rekoru kırarak altın madalyanın sahibi oldu.

Atletizm 4×400 metre karışık: Polonya takımı 3:09.87’lik derecesi ile kendilerine ait Olimpiyat rekorunu geliştirdi.

Atletizm 100 metre engelli: Camacho-Quinn 12.26’lık derece ile Olimpiyat rekoru kırdı.

Atletizm 3 adım atlama: Venezuelalı Yulimar Rojas yaptığı 15.67’lik atlayışla dünya rekoru kırarak şampiyon oldu.

Atletizm 400 metre engelli: ABD’den Sydney Maclaughlin 52.46’lık derecesiyle kendisine ait dünya rekorunu geliştirdi.

Atletizm 1500 metre: Kenya’dan Faith Kipyegon 3:53.11’lik derecesiyle Olimpiyat rekoru kırdı.

Taze taze...

Tarihi Galatasaray-Fenerbahçe Maçının Galibi Fenerbahçe: 0-7

Kadına şiddete karşı farkındalık yaratmak için tarihinde ilk kez karşı karşıya gelen Galatasaray-Fenerbahçe maçında sarı lacivertli ekip maçtan 7-0...

ABD, Pekin Kış Oyunları’na Diplomatik Boykot Uygulayacak

ABD'den yapılan açıklamaya göre Çin'de yaşanan insan hakkı ihlallerinden dolayı Pekin Kış Oyunları'na diplomatik boykot uygulanacak. Beyaz Saray Sözcüsü...

ÇOCUK SPORCULARA YÖNELİK CİNSEL İSTİSMAR – Athlete A: Jimnastikte Taciz Skandalı

Larry Nassar… Belki bu ismi daha önce duymuşsunuzdur. Çoğunluğu jimnastikçi olmak üzere 500’ün üzerinde çocuk sporcuya cinsel istismarda bulunan...

Galatasaray ve Fenerbahçe Kadına Şiddete Son Farkındalığı Yaratmak İçin İlk Kez Karşı Karşıya Geliyor

Galatasaray ve Fenerbahçe kadına yönelik şiddete son vermek adına farkındalık yaratabilmek amacıyla tarihlerinde ilk kez karşı karşıya gelecek. Bu...

WTA Çin’deki Turnuvaları Askıya Aldı

Kadın Tenis Birliği (WTA), Çin devletini Peng Shuai olayındaki tavrından dolayı Çin'deki ve Hong Kong'daki turnuvaları askıya alındığını açıkladı....

ULTRA YARIŞLARDA KADIN- ERKEK PERFORMANS FARKI

2019’ da İngiltere' nin en acımasız koşu yarışında (Montane Spine Race) kontrol noktalarında 14 aylık kızını emziren ve yol...

İlginiziÇEKEBİLİR