Ankara Büyükşehir Belediyesi Fomget GSK, Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi’nde şampiyon oldu. Fomget’in şampiyonluğa uzanan hikayesini takım oyuncularından ve kulüp başkanından dinliyoruz. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Fomget GSK (Gençlik Spor Kulübü), Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi play-off finalinde Fenerbahçe Petrol Ofisi’ni uzatma bölümü sonunda 4-2 yenerek, sezonu şampiyon olarak tamamladı.

Şampiyonluk sonrası Ankara Esenboğa Havalimanın’da sporculara karşılama töreni yapıldı. Karşılama törenine sporcu aileleri, kulüp çalışanları, kulüp başkanı Yalçın Demirkol katıldı. Karşılamanın ardından sporcular şehir turu yaparak, şampiyonluk kupasını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a götürdü.

Takım oyuncularıyla ve Kulüp Başkanı Yalçın Demirkol ile takımın şampiyonluğa uzanan hikayesini konuştuk. 

Ebru Şahin

“Şampiyonluğu Hak Ettik”

Takım oyuncularından Ebru Şahin, Fomget olarak lig boyunca çok mücadele verdiklerini ve bu mücadele sonunda şampiyonluğu hak ettiklerini söylüyor:

“Takımca bir sürü çıkmaz yola girdik, yeri geldi yenildik, yeri geldi çok fazla problemler yaşadık. Ama takım olmayı hiç bırakmadık. Takımımızda inanılmaz bir takım ruhu vardı ve bu takım ruhu maçlara da yansıdı. Çok mutluyuz, şampiyonluğu çok hak ettiğimizi düşünüyorum.”

Şahin, Şampiyonlar Ligi’nde oynayacak olmanın kendisi için inanılmaz bir duygu olduğunu, bu duyguyu yaşayacağı için de çok mutlu olduğunu aktarıyor: “Bunu Başkent takımıyla yaşayacağım için de ayrıca mutluyum.”

Büyük bir arenada oynamak, çok büyük bir süreci de beraberinde getiriyor. Şahin, onları bekleyen bu yeni süreçte daha fazla mücadele edeceklerini vurguluyor: 

“Çok fazla antrenman yapmamız gerekiyor. Çünkü Barcelona, Real Madrid gibi büyük kulüpler de orada olacak. Biz de bunun için ayrıca mücadele edip, daha fazla hazırlanacağız. Çok heyecanlıyız, umarız çok iyi bir süreç olur ve orada da istediğimiz gibi ilerleyebiliriz.”

Fomget’in şampiyonluğu Türkiye’deki kadın futboluna da çok büyük bir katkı. Şahin, bu konudaki görüşlerini şöyle ifade ediyor: 

“Fomget köklü bir kulüp ancak kadın futbolu hala Türkiye’de istediğimiz seviyede değil. Buna rağmen geçtiğimiz 5 seneye kıyasla ilerlemiş durumda diyebilirim. Fenerbahçe ve Galatasaray’ın da lige katılmasıyla birlikte, bu aşamaya geldik. Türkiye kadın futbolu yeni yeni ilerlemeye başlıyor. Biz de bu zamanda bunu Fomget olarak başardığımız için çok mutluyuz. Başkente de şampiyonluğu getirdiğimiz için ayrıca çok mutluyuz.”

Fatoş Yıldırım

“Şampiyonluk Duygusunun Tarifi Yok”

Takımın bir diğer oyuncusu Fatoş Yıldırım da şampiyonluğu hak ettikleri konusunda Ebru Şahin ile aynı görüşte: 

“Şampiyonluk inanılmaz bir duygu, tarifi yok. Biz aslında başından beri bunu tahmin ediyorduk, buna inanıyorduk. Geriye düştüğümüz anlarda bile kazanacağımıza hep yürekten inandık. Buna konsantre olmuştuk ve gerçekten bunu hak ettik. Maçtan önceki kamp sürecinde hep şampiyonluğu hayal edip, şampiyon olmamız halinde nerede ne yapacağımızı konuşup planlamıştık. Hayallerimiz gerçek oldu.”

Yıldırım da, lig sürecinde maddi ve manevi çok zorluk yaşadıklarını, şimdi “daha zorlu bir sürecin” kendilerini beklediğini söylüyor: 

“Zorlu bir süreç bizi bekliyor ancak zafer inananlarındır. Tur atlamak ve ilk 16’ya kalmak çok büyük bir başarı olacak bizim için. Bunun için de çok çalışacağız.”

Yıldırım, şampiyonluğu getiren en önemli faktörlerden bir diğerinin de, yönetimin desteği olduğunu belirtiyor:

“Kadın futbolu konusunda inanılmaz bir destek gördük biz kulüpte. Bize verilen tüm sözler tutuldu, zorlu süreçlerde hepimiz ayakta kalmaya çalıştık. Yönetim de sağlam bir şekilde arkamızda durdu. Yönetim arkamızda durmasaydı bu günleri göremeyebilirdik. Biz de elimizden gelen her şeyi sahaya döktük ve şampiyonluğu getirdik. Tüm bunlara bakılırsa, geçtğimiz sezonlara nazaran kadın futbolu daha da iyiye gidiyor. Destek olan ve sponsor olanlar artıyor. Büyük takımların da lige girmesi bize de avantaj oldu. Daha çok destek görmeye başladık böylece ve şampiyonluk bizim oldu.”

Başkent Ankara’yı Temsil Edecek Olmanın Gururu 

Kulüp Başkanı Yalçıın Demirkol ise Türkiye’yi Şampiyonlar Ligi’nde temsil edecek olmanın kendilerini çok gururlandırdığını, şimdiye kadar başkentte hiçbir futbol takımının Şampiyonlar Ligi’ne katılım sağlayamadığını ve bunu başardıkları için çok mutlu olduklarını ifade ediyor: “Ayrıca Başkent Ankara’mızı futbolda Şampiyonlar Ligi’nde tek temsil edecek takım olmanın da ayrıca onurunu yaşıyoruz. Bizi bekleyen büyük arenada da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz.”

Demirkol, Fomget’in Şampiyonlar Ligi hazırlığını ise şöyle özetliyor: 

“Güzel bir kadro yapılanması kuracağız sonrasında ise çalışmalarımıza başlayacağız. Elbette zor olacak fakat biz Takım olarak zorları başarmayı seven bir ekibiz. Geçen sene şampiyonluğu kaçırdık ama kadromuz iyiydi. Bu sene o kadroyu koruyup önemli takviyeler yapınca insanların favorisi haline geldik. Kadın futbolunu yakından takip edenleri ve bize inananları şaşırtmadık.Şampiyonlar Ligi’nin erken başlayacak olması süreci kısalttığı için çok zamanımız yok. Hızlıca hedeflerimizi belirleyip çok çalışacağız.”

Demirkol, kulüpler arası eşitsiz şartların kendilerini çok etkilediğini, ancak takımın başarıyla doğru yönlendirildiğinde olumlu sonuçlar elde edebildiklerini söylüyor:   

“Diğer kulüplere nazaran bütçemiz oldukça onların altında. Eşit şartlarda değiliz, büyük firma, büyük sponsorluklarla büyük gelirler elde ediyorlar ve ekonomik olarak güçlü oluyorlar. Ama bizde bu başarıyla doğru yönetildiğinde bir takımın başarısının sadece maddiyata bağlı olmadığını gösterdik. İnanıyoruz ki gelecek sezon itibari ile büyük sponsorlar da bizim destekçimiz olacaktır.”

*Fomget hakkında: 2009 yılında kurulan FOMGET Gençlik Spor Kulübü, kısa adıyla FOMGET GSK, Ankara’da bulunan ve faaliyet gösteren kadın futbol takımıdır. FOMGET parçası olan Folklor Müzik Gençlik Topluluğu kısaltması ile oluşturulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Dünya Kupası’nda Çeyrek Final Eşleşmeleri Belli Oldu

2023 FIFA Dünya Kupası’nda son 16 turu maçlarının tamamlanmasının ardından çeyrek final…

ALG’nin Şampiyonlar Ligi’ndeki Rakibi Vllaznia

Geçtiğimiz sezon Kadınlar 1. Futbol Ligi’nde şampiyon olan ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nde…

‘Modern Pentatlonun En Büyük Zorluğu Sponsor Eksikliği’

Ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan modern pentatlon branşının, gelecek vaat eden önemli…

Sarıyer Belediyesi Spor Kulübü Kadın Futbol Takımı Anlatıyor: ‘Biz Kadınlar Her Alanda Var Olmayı Sürdüreceğiz’

Sarıyer Belediyesi Spor Kulübü Kadın Futbol Takımı oyuncuları, Sözcü’den Hande Zeyrek’e maruz…