23 Grand Slam şampiyonluğu, 73 tekler zaferi, 319 hafta dünya 1 numaralığı, verdiği eşitlik mücadelesi, agresifliği, gücü ve hırsıyla Serena Williams… Tenis dünyası bir efsaneye veda etti.

Serena Williams geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla emekliliğini duyurmuştu. Son kez Amerika Açık’a katılan Serena üçüncü turda Tomljanovic’e 2-1 yenildi ve kortlara veda etti.

Biz de Serena’nın kariyerinde öne çıkan anları derledik:

1) Kortlara Girişi

Kızları Serena ve Venus’un tenise başlamasını sağlayan ve uzun bir süre antrenörlüğünü de yapan babaları Richard Williams, Serena’ya henüz üç yaşındayken raket almış. Ancak Serena kortlara adım atışının bundan çok daha önce olduğunu söylüyor. Küçük yaşlarda ailenin en yeteneklisi abla Venus’müş. Ancak kendisini ‘çok hırslı’ ve ‘iyi bir taklitçi’ olarak tanımlayan Serena, önce Pete Sampras’ı sonra da Monica Seles’i inceleyip onlar gibi oynamaya çalışmış. Ablası Venus’ün gölgesinde olması da kendisine büyük fayda sağlamış.

Serena profesyonel olarak ilk maçına 1995 yılında Kanada’da çıktı. Serena henüz 14 yaşındayken Challenge Bell için korta çıktı ve şampiyonluklarla dolu kariyerine giriş yaptı.

2) Althea Gibson’dan Sonra İlk Siyahi Kadın Şampiyon

Serena Williams kariyerindeki ilk Grand Slam şampiyonluğunu 1999’da Amerika Açık’ta elde etti. Pek çok kişi Venus Williams’tan bir şampiyonluk beklerken o, Williams ailesinin Grand Slam kazanan ilk üyesi oldu. Henüz 17 yaşındayken şampiyonluk yaşayan Serena, 1958 yılında kupayı kaldıran Althea Gibson’dan sonra açık dönemde Grand Slam kazanan ilk siyahi kadın sporcu olmayı başardı.

3) 23 Grand Slam Şampiyonluğu

Serena ikinci Grand Slam şampiyonluğu için üç yıl beklemek durumunda kaldı. Bu üç yılın ardından 2002 yılında Roland Garros, Wimbledon ve Amerika Açık’ta kupayı kaldırdı. Yalnızca oyun stiliyle değil mental olarak dayanıklılığıyla da büyük bir güce dönüşen Serena yenilmesi imkansız olarak görülen bir şampiyon oldu. 2016’da Wimbledon’da şampiyonluk yaşayan Serena kariyerinin 23. Grand Slam’ini kazandı. Bu kupa ile 24 Grand Slam şampiyonluğu bulunan Margaret Court’un hemen ardından en çok Grand Slam kazanan ikinci tenis oyuncusu oldu.

4) 319 Hafta Dünya 1 Numaralığı

Serena Williams kariyeri boyunca pek çok başarı elde etti. Performansının en üst düzeyde olduğu dönem onu yenebilmek neredeyse imkansızdı. Serena müthiş geçirdiği 2002 sezonundaki üç Grand Slam şampiyonluğunun ardından dünya 1 numarasına yükseldi ve 57 hafta boyunca o koltukta kaldı. ABD’li oyuncu tüm kariyeri boyunca ise 319 hafta 1 numara olmayı başardı.

5) 14 Yıllık Indian Wells Boykotu

Serena Williams, Venus Williams ve aynı zamanda antrenörlüklerini de yapan babaları Richard Williams beyazların hakim olduğu teniste zaman zaman ırkçı saldırılara maruz kaldı. Bu saldırılardan bir tanesi de 2001 yılında Indian Wells turnuvasında yaşandı. 2001 Indian Wells yarı finalinde Serena ve Venus eşleşmişti. Venus o maçtan sakatlığı nedeniyle çekildi. Bu olayın ardından Venus’ün babası Richard’ın isteği ile maçtan çekildiği algısı oluştu ve final maçında tüm Williams ailesi tepki topladı. Yuhalamalar ve tepkiler ile geçen finalde, Kim Clijsters’ı yenen Serena şampiyonluğuna sevinemedi. Richard Williams, maç boyunca seyircilerin kendilerine ırkçı saldırılarda bulunduğunu söyledi. Bu olayın ardından Serena tam 14 yıl boyunca Indian Wells’i boykot etti ve turnuvaya katılmadı. Serena 2015 yılında ‘tenise olan aşkım ve affetmenin gerçek anlamına dair yeni bir anlayışla Indian Wells’e gururla geri döneceğim’ sözleriyle turnuvadaki yerini tekrar aldı.

6) Kardeşlerin Rekabeti

Serena Williams’ın tenisteki partneri ve en önemli rakibi kardeşi Venus Williams’dı. İki kardeş çiftlerde sayısız başarı elde etti. İkisinin de performansının en yüksek olduğu dönemde turnuvaların özellikle finallerinde sık sık karşı karşıya geldiler. İki kardeş 9’u Grand Slam finali olmak üzere 31 kere karşı karşıya geldi. Bu karşılaşmaların 19’undan Serena galibiyetle ayrıldı.

7) Sağlık Sorunları ve Geri Dönüşü

Serena Williams 2005 yılında sakatlık geçirdi. Ancak onu en çok etkileyen 2011 yılında yaşadığı sağlık sorunlarıydı. O dönem Serena’nın akciğerinde pıhtı olduğu tespit edildi. Acil olarak hastaneye kaldırılan ABD’li raket ameliyat oldu. Kendi değimiyle ‘ölüm döşeğinden’ dönen Serena çok iyi bir geri dönüş yaptı. 2012 yılında Wimbledon ve Amerika Açık’ta şampiyon olan Serena, Olimpiyatlar’da da altın madalya kazandı.

8) Olimpiyat Şampiyonluğu

Serena Williams’ın kariyeri boyunca elde ettiği pek çok başarı vardı. Ancak tek kadınlarda Olimpiyat Şampiyonluğu için biraz beklemesi gerekti. Kardeşi Venus ile çiftlerde üç kez altın madalya kazanmayı başaran Serena, teklerde madalya dahi kazanamamıştı. Serena’nın bu şansızlığı 2012 Londra Olimpiyatlarında kırıldı. Finalde Maria Sharapova’yı yenmeyi başaran ABD’li oyuncu kariyerinin belki de tek eksik parçası olan teklerde Olimpiyat altınını koleksiyonuna ekledi.

9) Carlos Ramos İle Gerginlik

2018 Amerika Açık finalinde Serena ile Naomi Osaka eşleşti. Seyir zevkinin çok yüksek olacağı tahmin edilen maça Serena ile maçın hakimi Carlos Ramos arasındaki gerginlik damga vurdu. Serena’nın o dönemki antrenörü Patrick Mouratoglou’nun maç esnasında taktik verdiği gerekçesiyle hakem Carlos Ramos Serena’ya uyarıda bulundu. Serena, Mouratoglou’nun taktiğini görmediğini söyle de kurallar gereği uyarı cezası alması gerekiyordu. Birkaç dakika sonra oyunu kaybetmesinin ardında raketi yere atan Serena’ya ikinci uyarısını aldığı için puan cezası verildi. Sinirlenen Serena, Ramos’u yalancılık ve hırsızlıkla suçladı. Bu olayın ardından Serena 17bin dolar para cezası alırken, Carlos Ramos’un ise hem Serena hem de Venus’un maçlarında hakem olmayacağı açıklandı.

10) Hamileyken Aldığı Avustralya Açık Kupası

Serena Williams 23. Grand Slam şampiyonluğunu 2017 yılında Avustralya Açık’ta kazandı. Bu şampiyonluğun 23. Grand Slam zaferi olmasından farklı bir anlamı daha vardı. Serena bu galibiyetinden bir kaç hafta sonra hamile olduğunu açıkladı. Bu açıklamasının ardından Serena’nın hamiliyken Grand Slam kazandığı anlaşıldı.

11) Emeklilik Açıklaması

Yıldız oyuncu emeklilik kararını Vogue’da kaleme aldığı bir yazıyla açıkladı. 23 Grand Slam tekler şampiyonluğu ve sayısız başarıları bulanan Serena emeklilik kelimesini sevmediği için bunun bir geçiş olduğunu dile getirdi. Tenisi bırakma fikrinden nefret ettiğini, kariyeri ve ailesi arasında bir karar vermekte zorlandığını söyleyen Serena; “Belki de neyin peşinde olduğumu anlatan en iyi kelime evrimdir. Tenisten benim için önemli olan diğer şeylere doğru evrimleştiğimi söylemek için buradayım.” ifadelerini kullandı.

Serena şampiyon bir tenisçiden daha fazlası olarak hatırlanmak istiyor. Kadınlara istediklerini giyebileceklerini, söyleyebileceklerini ve kendileriyle gurur duyabileceklerini hatırlatırken ben yapabildiğiysem siz de yapabilirsiniz diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

2023 Amerika Açık Tek Kadınlar Şampiyonu Coco Gauff

2023 Amerika Açık tek kadınlar finalinde Aryna Sabalenka’yı 3 sette yenmeyi başaran…

Sezonun İlk Grand Slam’i Avustralya Açık Başlıyor

2022 sezonun ilk Grand Slam turnuvası olan Avustralya Açık başlıyor. Melbourne Park…

Wilma Rudolph: Hayatta Kalmanın ve Zaferin Mücadelesi

“Lütfen isminizi söyleyin.” “Ben, Wilma Rudolph’um.” Çocukluk döneminde çocuk felciyle mücadele eden…

‘Bir Kadın Maraton Koşamaz!’: Ön Yargıları Yıkan Kathrine Switzer

Kathrine Virginia Switzer’a kadar kimse aklına bir kadının Maraton koşabileceğini getirmemişti. İnsanlar…