Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) Rusya’dan ve Belarus’tan sporcuların tarafsız bayrak altında yarışmalarını gündeme getirmesi tartışmalara neden oldu.

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve bu işgale Belarus’un destek vermesi üzerine pek çok yaptırımlar uygulanmıştı. Bu yaptırımlardan bazıları da Rusya’dan ve Belarus’tan sporcuların müsabakalarda yer almasına izin verilmemesiydi.

IOC de Rusya’dan ve Belarus’tan sporculara karşı yaptırım uygulanması yönünde çağrıda bulunmuştu. Ancak geçtiğimiz aylarda IOC Rus ve Belaruslu sporcuların tarafsız bayrak altında yarışabilme olasılığını gündeme getirdi.

Ukrayna Spor Bakanlığı’ndan Tepki

BBC’de yer alan habere göre; bu tartışmanın gündeme gelmesiyle birlikte tepkiler de yükseldi. Ukrayna Spor Bakanı Vadym Guttsait “İlk başta IOC buna yasak getirmişti. Şimdi ne değişti de müsabakalarda yarışmalarına izin vermeye çalışıyorlar? IOC’nin Rus ve Belaruslu sporculara yönelik yasağın kaldırılması hakkında tartışmaya başlamasının nedeninin ne olduğunu hiç anlamıyoruz. Durum daha da kötüleşti. Daha fazla Ukraynalı öldürülüyor ve daha fazla Ukrayna bölgesi işgal ediliyor. Her gün hava saldırısı uyarıları var ve şehirlerimiz bombalanıyor ve insanlarımız öldürülüyor.” ifadelerini kullandı.

Guttsait aynı zamanda şartların eşit olmadığını da şu sözleriyle dile getirdi: “Ukrayna’da hayatımız yok, normal eğitim ve Olimpiyat Oyunları’na hazırlık için yeterli imkanlarımız yok. Ruslar pratik yapmak ve rekabet etmek için tüm koşullara sahipler. Geceleri uyuyorlar ve biz uyumuyoruz.”

“Savaş Suçları Yoksa İzin Verilmeli”

ABC News yer alan habere göre; IOC’ye danışmalık yapan Birleşmiş Milletler uzmanı Alexandra Xanthaki, savaş suçu işlememiş sporcuların 2024 Paris olimpiyat Oyunları’na katılmasına izin verilmesi yönünde görüş bildirdi. Xanthaki ‘Tarafsız sporcular’ olarak nitelendirilen ve hiç bir savaş suçuna dahil olmamış sporcuların yarışabilmesi gerektiğini dile getirdi.

Bu görüşün üzerine Polonya, Estonya, Litvanya ve Letonya ortak bir açıklama yayınlayarak Rus ve Belaruslu sporculara dair yasağın sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

IOC Karar İçin Toplanıyor

Uluslararası Olimpiyat Komitesi 28 Mart Salı günü toplantı gerçekleştirecek. Bu toplantının asıl konusunun da Rusya’dan ve Belarus’tan sporcuların yarışıp yarışamayacağı olacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Tuğba Danışmaz Avrupa Şampiyona

Üç adım atlamada mücadele eden Tuğba Danışmaz Avrupa Şampiyonası’nda altın madalyaya uzandı.…

Tuğba Danışmaz’dan Avrupa Oyunları’nda Gümüş

Krakow-Malopolska 2023 Avrupa Oyunları’nda Tuğba Danışmaz üç adım atlamada gümüş madalya kazandı.…

Tuğba Danışmaz’dan Üçadım Atlamada Türkiye Rekoru

Olimpik Deneme Yarışları’nda milli sporcu Tuğba Danışmaz, üçadım atlama branşında Türkiye rekoru…