Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) yaptığı açıklamada 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda kadın ve erkek sporcu sayısının eşit olacağını duyurdu. Cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için uğraş veren UCI, toplamda 514 sporcunun yarışacağı 2024 Paris Olimpiyatları’nda kadın ve erkek bisikletçi sayısının aynı olacağını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre 2020 Tokyo olimpiyatlarında dağ bisikleti ve BMX yarışları için sağlanmış olan eşit sayıda katılım, bir sonraki olimpiyatlarda yol ve pist bisikleti için de gerçekleştirilecek. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda yol bisikletinde 130 erkek, 67 kadın, pist bisikletinde ise 98 erkek, 91 kadın sporcu mücadele verecek. 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda ise yol bisikletinde 90 kadın, 90 erkek, pist bisikletinde ise 95 kadın 95 erkek sporcu katılacak.

‘Bisiklet Sporu İçin Önemli Bir Adım’

UCI Başkanı David Lappartient yaptığı açıklamada: “2022 gündemimizin temel hedeflerinden birisini başarmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda cinsiyet eşitliği, sporcularımıza ve tüm topluma güçlü bir mesaj verecek. UCI, hem oyun alanında hem de yönetimde kadın ve erkeklerin eşit temsili politikasına bağlıdır. Profesyonel kadın sporculara asgari ücretlerin getirilmesinin ardından, sporcularımıza hakkını veren bir başka büyük adım daha attık.” ifadelerini kullandı.

Sporcular Komisyonu Başkanı ve UCI Yönetim Komitesi üyesi Katerina Nash ise: “Paris Oyunlarında ilk kez tüm disiplinlerde cinsiyet eşitliği sağlayacak. Kadınların olimpiyatlarda daha çok yer alabilmesini dört gözle bekliyordum. 2024 Paris Oyunları’nda kadınların erkekler ile eşit sayıda yer alacak olması harika bir haber. Bisiklet sporu için çok önemli bir adım.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Bisiklette Yol Yarışı Şampiyonu Anna Kiesenhofer

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları bisiklet yol yarışı şampiyonu Avusturyalı bisikletçi Anna Kiessenhofer…

Van der Breggen Zafere Doymuyor

Bugün La Fleche Wallonne yarışı koşuldu. Geçtiğimiz hafta hem zamana karşıda hem…

Bisikletiyle Değişime Pedal Çeviren Sporcu: Yağmur Karaca

Bisiklet ekonomik, ekolojik, sağlıklı, dinamik, özgürleştirici bir ulaşım aracı. Peki sadece bu kadar…

Ronde van Vlaanderen’de Şampiyon Annemiek van Vleuten

Bahar klasiklerinden olan Ronde van Vlaanderen’de şampiyonluk Hollandalı bisikletçi Annemiek van Vleuten…