2022 Pekin Kış Oyunları’nda katılacak sporculardan biri olan Özlem Ceren Dursun ile hazırlık sürecini konuştuk.

Pekin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 2022 Kış Oyunları 4 Şubat’ta başlayacak. Kış Oyunları’nda Türkiye’yi kayaklı koşuda Özlem Ceren Dursun temsil edecek. 2003 doğumlu olan Özlem, ilk kez Kış Oyunları kadrosunda yer alacak.

Özlem Ceren Dursun, okulda yapılan seçmeler sonucunda Haydar Çekinkaya eşliğiyle kayaklı koşuya başlamış ve Olimpik bir sporcu olmaya kadar yükselmeyi başarmış bir sporcu. Özlem, Oyunlara hazırlık sürecini şu şekilde anlatıyor: “2 yıldır Bolu Gerede Arkut Sporcu Eğitim Merkezinde Olimpiyatı hedefleyerek yoğun bir şekilde çalışmalarımı sürdürdüm. Her sporcunun olduğu gibi olimpiyatlar benim de hayalimdi. Küçük yaşta bunu gerçekleştirebildiğim için çok mutluyum.”

Kış sporları Türkiye’nin büyük başarılar elde edebildiği branşlar değil. Fakat atılan adımlarla başarıların da artması bekleniyor. Özlem imkanlarının kısıtlı olduğunu ancak Türkiye’ye bir ilki yaşatmak istediğini şöyle dile getiriyor: “Yaz olimpiyatlarına göre daha yeni ve revaçta olmayan bir spor dalı. İmkanlarımız kısıtlı olduğundan daha az kota alıyoruz. Tabii ki de bu alanda bir ilki yaşatmak benim hayalim.”

Sincan bölgesinde yaşanan insan hakkı ihlalleri nedeniyle Avustralya, İngiltere, ABD gibi ülkeler 2022 Pekin Oyunları’na diplomatik boykot uygulayacak. Özlem ise tüm bunlardan uzak mücadelesine odaklanmak istediğini belirtiyor: “Siyasetle spor farklı şeyler ikisinin ayrı değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. İllaki bu rahatsız edici bir durum ama etkilenmemeye çalışıyorum.”

Son olarak 2022 Pekin hedeflerinden de bahseden Özlem elinden gelen en iyisini yapmak istediğini şu şekilde aktarıyor: “Daha önce böyle büyük bir yarışa katılmadım. İlk tecrübem olduğu için yerimi kestiremiyorum. Ama elimden gelen en iyisini yapacağım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Sahanın Ardında Olan Kadın Antrenörlerin Eşit Katılım Sorunu Ve Göstermek Zorunda Olduğu Mücadeleler

Olimpiyatlara katılan kadın ve erkek sporcuların eşit katılım sorununu ele aldıktan sonra…

Kadınların Spordaki Başarısının Psikolojik Boyutu

Spor her ne kadar dışarıdan bakıldığında fiziksel yapılan bir eylem olarak gözükse…

Kadın ve Erkeğin Birlikte Mücadele Verdiği Tek Takım Sporu: Korfbol

Kadın ile erkeğin birlikte mücadele verdiği tek bir takım sporu var, o…

‘Kadınların Spordaki SES’i İle Tanışın: SES Kadın Sporları Kurucuları Serra Yıldızlı ve Ezgi Kırılmaz İle Konuştuk

‘Spor yapmayı çok istedim ama ailem izin vermedi.’ ‘Derslerimden dolayı sporu bırakmak…