2022 Pekin Kış Oyunları’nda katılacak sporculardan biri olan Özlem Ceren Dursun ile hazırlık sürecini konuştuk.

Pekin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 2022 Kış Oyunları 4 Şubat’ta başlayacak. Kış Oyunları’nda Türkiye’yi kayaklı koşuda Özlem Ceren Dursun temsil edecek. 2003 doğumlu olan Özlem, ilk kez Kış Oyunları kadrosunda yer alacak.

Özlem Ceren Dursun, okulda yapılan seçmeler sonucunda Haydar Çekinkaya eşliğiyle kayaklı koşuya başlamış ve Olimpik bir sporcu olmaya kadar yükselmeyi başarmış bir sporcu. Özlem, Oyunlara hazırlık sürecini şu şekilde anlatıyor: “2 yıldır Bolu Gerede Arkut Sporcu Eğitim Merkezinde Olimpiyatı hedefleyerek yoğun bir şekilde çalışmalarımı sürdürdüm. Her sporcunun olduğu gibi olimpiyatlar benim de hayalimdi. Küçük yaşta bunu gerçekleştirebildiğim için çok mutluyum.”

Kış sporları Türkiye’nin büyük başarılar elde edebildiği branşlar değil. Fakat atılan adımlarla başarıların da artması bekleniyor. Özlem imkanlarının kısıtlı olduğunu ancak Türkiye’ye bir ilki yaşatmak istediğini şöyle dile getiriyor: “Yaz olimpiyatlarına göre daha yeni ve revaçta olmayan bir spor dalı. İmkanlarımız kısıtlı olduğundan daha az kota alıyoruz. Tabii ki de bu alanda bir ilki yaşatmak benim hayalim.”

Sincan bölgesinde yaşanan insan hakkı ihlalleri nedeniyle Avustralya, İngiltere, ABD gibi ülkeler 2022 Pekin Oyunları’na diplomatik boykot uygulayacak. Özlem ise tüm bunlardan uzak mücadelesine odaklanmak istediğini belirtiyor: “Siyasetle spor farklı şeyler ikisinin ayrı değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. İllaki bu rahatsız edici bir durum ama etkilenmemeye çalışıyorum.”

Son olarak 2022 Pekin hedeflerinden de bahseden Özlem elinden gelen en iyisini yapmak istediğini şu şekilde aktarıyor: “Daha önce böyle büyük bir yarışa katılmadım. İlk tecrübem olduğu için yerimi kestiremiyorum. Ama elimden gelen en iyisini yapacağım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Açık Su Yüzmede Pek Çok İlke İmza Atan Hilal Zeyneb Saraç ile Konuştuk: “İlk Hedefim Yüzmeyi Bırakmamak”

Hilal Zeyneb Saraç belki de pek çoğumuza açık su yüzme branşını tanıtan…

“Hakemlikte Kural Bilgim Çok Sorgulandı” Amerikan Futbolunda Türkiye’nin İlk Kadın Başhakemi Begüm Kübra Tokyay ile Konuştuk

Türkiye’de ilk kadın Amerikan Futbolu başhakemi olmayı başaran Begüm Kübra Tokyay ile…

Tokyo 2020’de Tarihi Başarılar Elde Eden Elif İldem ile Konuştuk: “Yapamazsın Diyenlere Karşı Hep Daha Çok Çabaladım”

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları oldukça başarılı geçiren sporculardan birisi Elif İldem’di. Nörolojik…

Vegan Atlet Tuğba Güneş Tabuk: “Hayvanları sömürmeden doğru beslenmek mümkün”

Tuğba Güneş Tabuk, ödüllü bir maraton koşucusu. Üç Balkan Şampiyonluğu, iki Türkiye…