‘Spor yapmayı çok istedim ama ailem izin vermedi.’ ‘Derslerimden dolayı sporu bırakmak durumda kaldım.’ ‘Spor yapmak için gerekli ortamım hiç olmadı.’ ‘Evlendikten sonra sporu bırakmak zorunda kaldım.’

Bu cümleleri belki birçok kişi etrafındaki kadınlardan duymuştur. Belki de pek çok kadın bu cümleleri kendisi söylemiştir. Farklı nedenlerden dolayı sporu bırakan ya da hiç başlayamayan kadınların sayısı oldukça fazla. Fakat spor konusunda ‘keşke’leri olan kadınların bir araya gelip spor yapabilecekleri bir yer var: SES Kadın Sporları. 2016 yılında SES’i kurarak spor yapmak isteyen 18-55 yaş arası kadınları sporla buluşturan Serra Yıldızlı ve Ezgi Kırılmaz ile konuştuk.

SES Nedir? Böyle bir fikir nasıl ortaya çıktı, biraz bahsedebilir misiniz?

Merhaba biz Serra ve Ezgi. Biz üniversitede basketbol takımında tanıştık, üniversite sebebiyle profesyonel basketbol hayatımız bitince amatör olarak keyifle ve güvenle spor yapmaya devam etmek istedik ancak beklentilerimizi karşılayan bir takım/kulüp bulamadık. Bu bizi ilk harekete geçiren sebep oldu. Üniversite zamanımızda çocuklar ve gençlere antrenörlük yapmaya başladık, bu sırada çevremizdeki kadınlardan bu işi kadınlar için de yapar mısınız gibi talepler aldık. İşte bununla beraber, neden olmasın dedik. 2016 yılında yaş, aile, eğitim, kariyer ve benzeri sebeplerle yaptıkları sporu bırakmak zorunda kalan ya da hiç spor yapma fırsatı bulamamış kadınları düzenli sporla buluşturmak amacıyla SES’i kurduk. Kadınların spordaki SES’i olmayı hedefledik.

SES Kadın Sporları’nda hangi branşlarda eğitimler veriliyor?

Şu an için Basketbol, Voleybol ve Masa Tenisi olarak 3 farklı branşta eğitimler veriyoruz. İlerleyen süreçte başka branşlarda da faaliyet göstermek istiyoruz.

Antrenmanlar nerede yapılıyor?

Kadıköy(Acıbadem) ve Beşiktaş(4.Levent) olmak üzere İstanbul’da iki yakada da çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yer seçimi yaparken kadınların toplu taşıma ile ulaşabileceği, merkezi ve güvenli yerleri dikkate alıyoruz.

‘Profesyonel Bir Sporcunun Deneyimini Kendinden Ödün Vermeden Yaşıyorlar’

SES’e gelen bir kadını neler bekliyor?

SES’e gelen bir kadın daha önce oynamış olsun veya oynamamış olsun, katıldığı branşta haftada 1 ya da 2 gün düzenli antrenman yaparak branşla ilgili teknikleri öğreniyor veya oyununu geliştiriyor. Düzenlediğimiz lig ile maç tecrübesi yaşarken, isteğe bağlı kamp ve turnuvalarımıza da katılabiliyor. Saha içi organizasyonların dışında sosyal etkinliklerimizde yer alarak geniş bir kadın ağında yer almış oluyor. Böylece profesyonel bir sporcunun deneyimlediği her şeyi, kendi iş, aile ve sosyal hayatından ödün vermeden yaşıyor. Amaç da tam olarak bu, bize katılan kadınlara tam anlamıyla sporcu olma deneyimi yaşatabilmek.

Sanırım ligleriniz var, bundan biraz bahsedebilir misiniz?

3 branş sporcularımız SES içinde, profesyonel hakemlerle, müsabaka deneyimi yaşıyorlar. Burada amaç, fair play içerisinde antrenmanlarda öğrenilenleri denemek, öğrenmek ve eğlenmek.

Şu an SES Kadın Sporları’na dahil kaç kadın var? Yaş aralıkları ne?

Pandemiden önce 340 aktif sporcumuz vardı. Ancak şu an sağlık önlemleri gereği grup kontenjanlarını sınırlı tutmamız gerektiği için toplam 200 sporcu ile çalışmalara devam ediyoruz. 18-55 yaş arasındaki kadınları çalışmalarımıza dahil ediyoruz. Yaş ortalamamız ise 36 diyebiliriz. Ama 18 yaşında üniversite öğrencisi de var, 54 yaşında emekli sporcumuz da.

‘Farklı Şehirlerdeki Kadınlarla da Buluşmak İstiyoruz’

SES Kadın Sporları sanırım yalnızca İstanbul’da faaliyet gösteriyor. Farklı illerde de yapmayı düşündüğünüz projeleriniz var mı?

Eğer pandemi olmasaydı, geçtiğimiz yaz, İzmir, Ankara ve Antalya gibi şehirlerde turnuvalar düzenlemek istiyorduk. Tabi ki farklı şehirlerdeki kadınlarla da buluşmak, onlara da bu deneyimi yaşatmak istiyoruz. Sosyal medya üzerinden çok da destek görüyor ve talep alıyoruz.

Pandemi süreci sizi nasıl etkiledi?

Öncelikle sahalardan uzakta kaldığımız dönem sona erdiği için çok mutluyuz. Biz her şeyin olumlu tarafına odaklanmayı ve sorunları da gelişme fırsatı olarak gördüğümüz için bu dönemi lehimize çevirdik diyebiliriz. Grup içi kontenjanlarımız azaldığı için sporcularımızla daha da yakından ilgilenebilirken, sosyal mesafeyi koruyacak farklı çalışmalar ile sporcularımızın eksik yanlarını da geliştirme fırsatı yakaladık. Mesela basketbol branşımızda sağlık tedbiri olarak maç yapamıyoruz fakat daha önce vakit ayıramadığımız yeni teknikleri geliştirme fırsatımızı değerlendiriyoruz. Yarışmalarla müsabaka heyecanını yaşatırken, işin eğlence kısmını da tamamlıyoruz.

SES Kadın Sporları’na dahil olmak isteyen bir kadın nasıl bir yol izlemeli?

Whatsapp hattımıza isim-soyisim ve ilgilendikleri spor branşını yazmaları yeterli. Biz kendilerine tüm detaylı açıklamayı içeren bilgilendirme dosyamızı, pandemi önlemlerimizi, kurallarımızı ve kalan kontenjanlarımızı en geç 24 saat içerisinde iletmiş oluruz. İnstagramdan seskadinsporlari olarak bizleri desteklemeye ise kadın erkek herkesi bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Keyif İçin Bisiklet Sürerken Milli Takıma Kadar Yükseldi: Peloton İstanbul Sporcusu Arzu Sağnak İle Konuştuk

İşten kalan boş vakitlerini değerlendirmek için bisiklet kullanmaya başlayan Arzu Sağnak, milli…

Kadınların Sporu: Flag Football

Flag Football bir diğer adıyla Bayrak Futbolu bir takım sporu. Pek yaygın…

‘Bir kadın olarak buz hokeyi yapmanın en zor tarafı ön yargılar’: U18 ve A Milli Kadın Buz Hokeyi Takımı Yardımcı Antrenörü Merve Tunalı ile Türkiye’de Buz Hokeyinin Geleceğini Konuştuk

Popüler spor branşlarının gölgesindeki buz hokeyi, Türkiye’de umut vaat eden ilerlemeler kaydediyor.…