Son yıllarda Türkiyeli genç kadın yüzücülerin çok önemli başarılarına şahit oluyoruz. Gençler kategorisinde gelen başarılar geleceğe dair umut veriyor. Bu kategorinin öne çıkan temsilcilerinden bir tanesi de Beril Böcekler. Büyük başarılar elde eden Beril 400 metre, 800 metre ve 1500 metre serbest stilde Türkiye rekorları kırmayı da başarmış bir sporcu.

Beril Böcekler ile kariyerini, hedeflerini, ABD’deki yaşantısını ve Türkiye’de yüzme sporunun geleceğini konuştuk.

“Sosyal Yaşamımdan Vazgeçtim”

Biraz sizi tanıyarak ve spor kariyerinizin başlangıcına giderek başlamak istiyorum. Yüzmeye nasıl başladınız?

Yüzmeye 6 yaşında başladım. Başlama amacım herkes gibi yüzme öğrenmek oldu.

Elde ettiğiniz çok büyük başarılar var. Gençler kategorisinde Türkiye rekorlarınız mevcut. Bu başarıların kaynağı nedir?

Sosyal yaşamımdan vazgeçtim diyebilirim. Sürekli antrenman yapıyordum. Bazen eve gelip direk uyuduğum oluyordu. O zamanın ve başarıların verdiği motivasyon ile daha da çok başarılar elde ettim.

Spor kariyerinizde zorluklarla karşılaştınız mı? Ya da karşılaşıyor musunuz?

Spor kariyerimde zorluklarla karşılaştım. Hatta şu anda daha büyük bir zorlukla mücadele ediyorum. Yüzme sporunun verdiği zorluk maalesef kelimelerle anlatılmaz. Tabiki de geçmişte yaşadığım zorluklara bakıp daha zorlarını başarabilirim diyorum kendime fakat bazen demekten daha fazlasını yapmanız gerekiyor.

“Her Saniyesi Aklımda”

Tokyo 2020’de mücadele eden Beril Böcekler, kariyerinin ilk Olimpiyat Oyunları deneyimini elde etti. Beril 400 metre serbest stil kategorisinde Tokyo 2020’de boy gösterdi.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda mücadele ettiniz. Kariyerinizin ilk olimpiyatına katıldınız. Sizin için nasıl geçti? Nasıl bir tecrübeydi?

Açıkcası beklediğimden çok daha iyi geçtiğini söylenebilir. İlk olimpiyat oyunlarım olduğu için ve hiç böyle büyük bir yarışmada tecrübe edinmediğimden dolayı heyecan ve stres kontrolünde biraz zorlandım. İnanılmaz bir andı benim için. Her saniyesi hala aklımda.

“Burada Kendimi Bulduğumu Düşünüyorum”

Şu an Amerika’dasınız. Orada neler yapıyorsunuz?

Üniversite hayatıma Amerika’da devam etmeye karar verdim. Hayatımda verdiğim en iyi karar diyebilirim. Burada mutluluğumu, özgürlüğümü ve kendi bulduğumu düşünüyorum. Antrenörlerimle iletişim kurmak, sohbet etmek, geleceğim hakkında konuşmanın beni bu kadar mutlu edeceğine inanmazdım. Yüzmenin önemli bir özelliğinin de iletişim olduğuna inanıyorum.

Yüzmede yeni nesil çok büyük umut vadediyor. Paralimpikte de keza öyle. Bu yükselişin nedeni nedir? Sizce neler doğru yapılıyor?

Bana göre “biri bunu yapmışsa ben neden yapamam ki” motivasyonu Türkiye’den her geçen yıl daha iyi yüzücülerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Yüzücülerin çoğu rekorları kırmak için daha da çok çalışmaları yüzme sporunun gelişmesinde büyük bir rol oynuyor.

Yeni jenerasyondan neler beklemeliyiz? Gençlerde gelen başarılar büyükler kategorisine yansımaları nasıl olacak sizce?

Yeni jenerasyon bizden çok daha iyi geliyor. Bizim önceden açtığımız kapıları, başardığımız hedefleri görünce onlar da “biz neden yapamayalım ki?” diyorlar. Bu bakış açısının büyükler kategorisine yansıması Türk yüzmesini büyük bir ölçüde değiştirebilir.

Sizin hedefleriniz neler?

Avrupa, dünya şampiyonaları ve en önemlisi olimpiyat kotası almak için baraj yarışlarına katılmak. Elimden geldiği kadar olimpiyat odaklı gitmek istiyorum. Tabi ondan önce Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılarak uluslarası bir kategoride kendime tecrübe katmak ve derecelerimi o atmosferlerde görmeği planlıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

‘Paletli Yüzme Hak Ettiği Değeri Görmüyor, Başarılarımız Duyulmuyor’

Paletli yüzme (Monopalet), Türkiye’de hak ettiği değeri göremeyen spor branşı olmasına karşın,…

“Hakemlikte Kural Bilgim Çok Sorgulandı” Amerikan Futbolunda Türkiye’nin İlk Kadın Başhakemi Begüm Kübra Tokyay ile Konuştuk

Türkiye’de ilk kadın Amerikan Futbolu başhakemi olmayı başaran Begüm Kübra Tokyay ile…

Seçim Demirel: “Sistem Kadınları Futbol Camiasında Barındırmak İstemiyor”

FIFA kokartlı eski bir futbol hakemi olan Seçim Demirel ile Türkiye’de ve…

Bisikletli Kazaların Önüne Neden Geçilemiyor?

Türkiye’de son yıllarda birçok bisikletli kazaIarı meydana geldi. Türkiye Bisiklet Federasyonu’na göre  son…