“Önce Güvenlik” Dünyayı Heyecanlandıran ve Dünyaya İlham Veren Tokyo 2020 Oyunları

-

Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi, dünyayı heyecanlandıracak ve dünyaya ilham verecek Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda “önce güvenlik” sözünü vererek 137. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Oturumu’nun katılımcılarına son hazırlıkları hakkında güncel bilgiler verdi.  

Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi Başkanı Haşimoto Seiko ve Yönetim Kurulu Başkanı Muto Toşiro bu yılki Oyunların hazırlıkları son aşamaya girerken kaydedilen ilerlemeyi özetledi. Olimpiyat Meşalesi’nin 25 Mart’ta yakılmasıyla ve Nisan ayından itibaren 18 test yarışı yapılmasıyla birlikte Japonya’da ivme gerçekten hız kazanmaya başlıyor.

Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi, Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nı bu yıl içinde gerçekleştirmek için çalışırken hem Haşimoto hem de Muto bu olayların çok önemli dönüm noktaları olacağını kabul etti. Açıklamada bulunan Haşimoto: “Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi Başkanı olarak, Oyunlar için kusursuz bir hazırlık sistemini uygulamak için çalışacağım. Bunlar hem Japonya’daki hem de tüm dünyadaki herkesin güvenli olacağını kabul edebileceği Oyunlar olacak… Güvenli Oyunlar için hazırlanırken paydaşlarla işbirliğimizi güçlendirmeye devam edeceğim. Önceliğimiz güvenlik” dedi.

Şubat ayında önemli paydaş strateji planlarının ilk baskısının yayımlanmasının ardından Nisan ayının sonuna kadar ikinci baskının yayımlanma hazırlığı aşamasında Covid-19’a karşı önlemlerin daha ince detayları üzerinde çalışılmaya devam edilecek. Bu planlama sürecinin bir parçası olarak Haşimoto (yedi kez Olimpiyatlara katılan ve milli takım sorumlusu olan bir sporcu olarak) deneyiminin sporcuların karar verme sürecinin merkezinde kalmasını sağlayacağını açıkladı. Haşimoto: “Bir sporcu ve aynı zamanda Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi Başkanı olarak hem paydaşlar hem de vatandaşlar için güvenli Oyunlara hazırlanmak için mümkün olan her şeyi yaptığımızı söylemeliyim. Dünyadaki sporcuların güvenle ve gururla performanslarını sergileyebilecekleri bir ortam yaratma konusunda kararlıyım” dedi.   

Oturumda ayrıca taraftarları etkileyecek ve önümüzdeki günlerde uygulanacak iki önemli karardan bahsedildi. Yönetim Kurulu Başkanı Muto yurt dışından seyircilerin Oyunlara katılmalarına izin verilip verilmeyeceğine dair kararın bu ay içinde Olimpiyat Meşalesi’nin yakılmasından önce verileceğini açıkladı. Daha sonrasında salon kapasitesine dair kararın da Nisan ayında verilmesi bekleniyor.

Sağlık ve güvenlik konularına ek olarak Haşimoto eşitlik konusunda kaydedilen ilerlemeyi de özetledi. Kadın temsilini %42’ye yükselterek Tokyo 2020 Yönetim Kurulu’na 12 kadın üyenin atanmasını ve aynı zamanda Spor Direktörü Kotani Mikako’nun yönetimindeki Cinsiyet Eşitliği Teşvik Ekibi’nin kurulmasını vurguladı.

Tokyo 2020 Oyunları’nın ertelenmesinden beri öğrenilen benzersiz deneyimleri dile getirdikten sonra Haşimoto ve Muto, Tokyo 2020 Oyunları’nın Olimpiyat ve Paralimpik Hareketleri’nin yararlanacağı bir model olarak kullanılabileceğine dair inançlarını oturumun katılımcılarıyla paylaştı.

Bunu takiben IOC’nin Tokyo 2020 Koordinasyon Komisyonu Başkanı John Coates raporunda çok zorlu durumlar yaşanmasına rağmen Tokyo’nun hâlâ Oyunlar tarihinde hazırlanan en iyi şehir olduğuna dair inancını tekrar doğrulayarak organizatörleri kaydettikleri ilerleme için tebrik etti.  

Not: “‘Safety First’ Tokyo 2020 Games to Excite and Inspire The World” başlığı ile olympic.org’da yayınlanan bu yazı Ayşe Ongun tarafından çevrildi.

Taze taze...

Dünyadan Örneklerle Kadın ve Çocuk Sporcuların Fırsat Eşitliği

Bilindiği üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde spora ve diğer alanlara katılımda kadın-erkek eşitliği tam olarak sağlanabilmiş değildir. Bu durum; İpek...

Çentikleri, Kesikleri ve Morluklarıyla Öncü Olmak: Becky Hammon

Üretmeye çalışan her kadının arkasında ondan şüphe duyan ve yapmaya istekli olduğu işi neden yapamayacağını, beceremeyeceğini mantıksal bir zemine...

Kadınların Her Şeyi Başarabileceğinin Göstergesi: Halterci Kadınlar

Halter sporu her iki tarafında da ağırlıklar olan bir demirden bar çubuğun silkme ve koparma hareketleri ile başının üstünde...

Lale Orta MHK’nın ilk Kadın Başkanı Oldu

Türkiye'nin ilk kadın hakemi Lale Orta, MHK Başkanlığı görevine geldi ve bu göreve gelen ilk kadın oldu. MHK Başkanı...

Avustralya Açık Tek Kadınlarda Şampiyon Aryna Sabalenka

Sezonun ilk Grand Slam turnuvası olan Avustralya Açık'ta finalde Rybakina'yı mağlup eden Aryna Sabalenka şampiyonluğa ulaştı. 5 numaralı...

Futboldan Hiç Anlamam: Kim demiş?

“Merhabalar. Ben Özlem Kahveci. Futboldan hiç anlamıyorum. Ama içimde durdurulamaz bir futbol hakkında konuşma arzusu var.” Bu sözler Özlem’e ait. Özlem...

İlginiziÇEKEBİLİR