Berlin’de gerçekleştirilen Discover Football Festivali’ni geride bıraktık. 

2006 yılından bu yana faaliyette olan ve ilk kez 2013 yılında Futbol Festival düzenleyen Discover Football, farklı ülkelerden kadın futbolcuları, antrenörleri, hakemleri ve aktivistleri bir araya getiriyor. 

2 yılda bir düzenledikleri Futbol Festivali’ne bu sene Ukrayna’dan Türkiye’den, Güney Sudan’dan, Kolombiya’dan, Gürcistan’dan, Afganistan’dan, İran’dan, Irak’tan takımlar davet edildi. Türkiye’den İstanbul ekibi Küründen United etkinlikte yer aldı. 

Bu yıl Unseen Game ismini verdikleri Discover Football Festivali iki bölümden oluştu. İlk olarak 12-13 Ağustos tarihleri arasında sempozyum gerçekleştirildi. Sempozyumda Aganistan futbol oyuncusu ve Girl Power Organization’ın kurucusu Khalida Popal, Football v Transphobia’dan Natalie Washington, Sportif Lezbon’dan Selin Yıldız, intersex atlet Annet Negesa gibi isimler konuşmalarını gerçekleştirdi. 

16-20 Ağustos tarihleri arasındaysa futbol festivali düzenlendi. Her ülkenin kendi takımı osa da asıl amacın kazanmak olmadığı bu festivalde karışık takımlar kuruldu. Bu sayede aynı dili konuşmayan pek çok kadının futbol yoluyla birbirleriyle iletişim kurmalarına tanık olduk. 

Organizasyon, oyunculara yalnızca iyi bir zeminde futbol oynama imkanı vermedi aynı zamanda herkes için güvenli bir alan da oluşturarak deneyim paylaşımının yapıldığı, birliktelik duygusunun hissedildiği de bir ortam sağladı. 

Bu sene ayrıca organizasyonda 4 farklı ülkeden kadın gazeteciler de yer aldığı. Kolombiya’dan, Pakistan’dan ve Kenya’dan gelen gazetecilerin yanı sıra Türkiye’den ise etkinliğe ben katıldı. Her birimiz, ülkemizde kadın spor gazetecisi olma deneyimlerimizi etkinlik katılımcılarına aktarma fırsatı bulduk. 

Etkinliğin sonunda bir hüzün hakim olsa da bir yerde spor yoluyla kadınların güçlenmesini amaçlayan ve bunun için canla başla uğraşan bir organizasyonun var olduğunu bilmenin verdiği mutlulukla ayrıldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Kadın Yarışabilir Mi? Pierre Coubertin Alice Milliat’a Karşı

İlk Modern Olimpiyat, 6-15 Nisan 1896 tarihleri arasında Atina’da Uluslararası Olimpiyat Komitesi…

Spor Yönetiminde Kadın Yöneticilerin Kariyer Engelleri

Hem Türkiye’de hem dünyada nüfusun yarısını kadınlar oluşturmakta. Buna rağmen kadınlar ekonomik…

Spor, Sporcu ve Kadın Sporcu Potansiyeli Üzerine Bir Bakış

İnsanlık tarihinde bilindiği hâliyle spor, savunma ve saldırı temeline dayanıyor. İlkel çağlarda…