Arkadaşınıalgel, hiç futbol deneyimi olmayan kadınlarla halı saha maçı yapmayı hedefleyen keyifli bir organizasyon. İnstagram sayfası üzerinden organize olan ekibin ve projenin başında ise Derya Kaya bulunuyor. Dikkatimi çeken bu projenin ayrıntılarını öğrenmek üzere Derya Hanım ile konuşmak istedim. 

Kendisiyle, katıldığım bir futbol turnuvasının final maçları ve ödül töreni öncesinde organize edilen kadınlara özel maç etkinliği sırasında tanışmıştık. Sonrasında kendi projesinin bir parçası olan halı saha maçlarına da davet etti bizleri. Sadece kalecilerin erkeklerden, geri kalanın kadınlardan oluştuğu iki kadro maç öncesinde ayarlandı. Kısa bir tanışma ve ısınmadan sonra yaptığımız maç iki takım oyuncularının birlikte fotoğraf çekimi ile sona erdi. Birbirinden pozitif anlara şahit olduğum etkinliğin sırrı bence eğlenmek için bir araya gelen kişilerden oluşmasıydı. Daha önce oynamamalarına rağmen başarılı performans gösteren oyuncuların gayreti alkışlandı, oynamış olanlar da vardı. Yakından deneyimleme şansı bulduğumuz bu projesinin oluşum aşaması ve detaylarını da biz sorduk, Derya Kaya yanıtladı. 

Merhabalar Derya Hanım, bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar, Ben Uzman Psikolog Derya Kaya. Kendimi kısaca tanıtmam gerekirse Esenyurt Belediyesinde Psikologların sorumlusu ve Psikolog olarak çalışıyorum. Drone pilotluğu yapıyor, futbolu seviyorum.

Bu gün harika projeniz için buradayız, neler yapıyorsunuz, nasıl yapıyorsunuz? 

Biz, hiç futbol deneyimi olmayan kadınlarla halı saha maçı yapmayı hedefleyen bir organizasyonuz. Daha önce futbol geçmişi olsun veya olmasın kadınları bir araya getirip kadınların sosyalleşebildiği, sosyalleşirken eğlendiği bir alan yaratmayı amaçladık. Sadece kendi arkadaş grubumla bunu yapmayı hedeflerken haftalık eksiklerimizin olmasından kaynaklı maçı yapamıyorduk. Ben de İnstagram’da bir çağrı videosu yayınladım ve video viral oldu. Kadınlar, böyle bir amaçla açtığımız sayfamıza destek olmaya başladılar; takip ettiler, yorum yaptılar ve arkadaşlarına önerdiler. Böylece hesaplamadığımız bir şekilde büyüdük. 

Burada sistem nasıl işliyor, bizlere anlatır mısınız?

Burada sistem şöyle ilerliyor. İnstagram sayfamızda maç duyurusu yapıyorum ve kadınlara ulaşıp kayıt yaptıktan sonra sahada buluşuyoruz. Hiç kimse birbirini tanımıyorken maç sonunda herkes tanışıyor oluyor. 

Peki, nereden ortaya çıktı bu fikir, nasıl gelişti? Siz futbola ne zaman başladınız, futbola başladığınızda ve bunu takip eden dönemlerde toplumsal olarak herhangi bir zorlukla karşılaştınız mı? 

Bu fikir nasıl ortaya çıktı derseniz bu yaşıma kadar hiç spor geçmişim olmamıştı. Pandemide hareketsiz kalmanın verdiği bir özgüvenle Türkiye Futbol Federasyonuna hakem olarak başvurdum. Mülakat, sağlık kontrolü, eğitimler ve sınavlardan sonra hakem olarak sezona başladım. Bir sene futbol hakemliği yaptıktan sonra kadınların bu sporda cinsiyet eşitsizliğine maruz kaldığını gözlemledim. Hiç futbol bilmememe rağmen halı saha maçına kız arkadaşlarımı davet ettim. Arkadaşlarımı ikna etmem kolay olmadı. Sahada yaptığım işin toplumsal faydasının olması benim bu işi istikrarla yapmamı sağladı.

Sizin halı saha etkinliklerinizin erkeklerin halı saha etkinliklerinden bir farkı var mı, varsa farklı olarak neler oluyor? 

Erkeklerden farklı neyi yaptığımızı bilmiyorum. Çünkü ailemde ve yakın çevremde halı saha maçı yapan kimseye eşlik etmedim. Sistemlerine pek hakim olmasam da erkeklerin daha çok skor odaklı olduklarına yoldan geçerken şahit oluyordum. Bizim onlardan farkımız eğlence amaçlı oynadığımız gerçeği. Her zaman sloganımız: Skoruna değil sporuna oynuyoruz. 

Projenizin ilerleyen noktalarında neler olacak, ulaşmak istediğiniz büyük bir hedef var mı, zaman içerisinde projeye eklenecek farklı gelişmeler, düşünceler oluyor mu? 

Projenin ilerlemesini istediğim noktalar;

•          Kız çocuklara cinsiyet eşitliği üzerine bir akademi desteği olan kız çocuklarını güçlendiren futbol okulu açmak, 

•          Evde emeği görünmeyen kadınların eğlendikleri bir kanal oluşturup eşine akşam 10-11 halı saha maçım var dedirtebilmek, 

•          Üniversitede kız öğrencilerin kadınlar için girişim ve yenilik üretebilmeleri için atölyeler yapmak, atölyeler sonunda halı saha maçı yapmak.

•          Kurumsalda çalışan kadınların da her hafta halı saha maçı yapmalarını desteklemek

Yeni başlayacak olanlara veya bu keyfi bir kerelik olsun denemek isteyenlere bir mesajınız var mı?

Hiç deneyiminizin olmadığı bir şeyi sevip sevmeyeceğinize karar veremezsiniz. Bu spor bir kere de olsa toplumsal cinsiyet kalıplarını yıkmamız için denememiz gereken bir spor, diyorum. Şimdiye kadar gelen herkese teşekkür ederim. Gelecek olan kadınları sahada bekliyor olacağız. Bu spor hepimizin!

Biz de Derya Hanım’a ve organizasyonlarında emeği geçen ekip arkadaşlarına teşekkürlerimizi iletiyoruz. 

@arkadasinialgel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberlere Göz Atın

Busenaz Sürmeneli: ‘Şampiyon Bir Sporcu Olarak Anılmak İstiyorum’

Türkiye son yıllarda, gelecekte büyük işler vadeden çok fazla genç boksörler çıkarmayı…

ALG’nin Şampiyonlar Ligi’ndeki Rakibi Vllaznia

Geçtiğimiz sezon Kadınlar 1. Futbol Ligi’nde şampiyon olan ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nde…

Science on Stage Türkiye Ankara Elçisi Yasemin Eren: “Sporun sadece fiziksel olduğunu düşünebiliriz ama bundan çok daha fazlası var”

Science on Stage öğrencilerin, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerini deneme yanılma…